Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է ԵԱՀԿ գործող նախագահին (տեսանյութ)
Դեկտեմբերի 6-ին Բրատիսլավայում ընթացող ԵԱՀԿ 26-րդ նախարարական համաժողովի շրջանակներում ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպեց ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Սլովակիայի ԱԳ նախարար Միրոսլավ Լայչակին:
Նախարար Մնացականյանը շնորհավորեց իր սլովակ գործընկերոջը ԵԱՀԿ-ում հաջող նախագահության կապակցությամբ՝ նշելով, որ անցած մեկ տարվա ընթացքում ծավալվել է  արդյունավետ համագործակցություն Սլովակիայի նախագահության առաջնայնությունների իրականացման և կազմակերպության նպատակների առաջմղման ուղղությամբ:
Նախարար Մնացականյանը Միրոսլավ Լայչակին ներկայացրեց Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման գործընթացի շուրջ վերջին զարգացումները: Հայաստանի ԱԳ նախարարը և ԵԱՀԿ գործող նախագահը կարևորեցին խաղաղությանը նպաստող միջավայրի ձևավորման ուղղությամբ քայլերի ձեռնարկումը՝ այդ առնչությամբ դրական գնահատելով  Հայաստանի, Ադրբեջանի և Արցախի ԶԼՄ ներկայացուցիչների միջև փոխանակման ծրագրի իրականացումը:
Զոհրաբ Մնացականյանը և Միրոսլավ Լայչակն անդրադարձան նաև հայ-սլովակական օրակարգի մի շարք հարցերի՝ ուրվագծելով երկկողմ համագործակցությունն ընդլայնելու ներուժի լիարժեք կիրառման ուղղությամբ առաջիկայում ձեռնարկվելիք քայլերը: Երկուստեք կարևորվեց տարբեր մակարդակներում երկխոսության ակտիվացումը, այդ թվում՝ փոխայցելությունների և արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև պարբերական խորհրդակցությունների անցկացման միջոցով:

Зограб Мнацаканян встретился с действующим председателем ОБСЕ (видео)
В рамках 26-го Совета министров ОБСЕ в Братиславе министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян 6 декабря встретился с действующим председателем ОБСЕ, министром иностранных дел Словакии Мирославом Лайчаком.
Министр Мнацаканян поздравил своего словацкого коллегу с успешным председательством в ОБСЕ, отметив, что за прошедший год было развернуто эффективное сотрудничество по реализации приоритетов председательства Словакии и достижении целей организации.
Министр Мнацаканян представил Мирославу Лайчаку последние развития в процессе урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Министр иностранных дел Армении и действующий председатель ОБСЕ подчеркнули важность принятия мер по формированию способствующей миру атмосферы, в этой связи положительно оценив реализацию программы обмена между представителями СМИ Армении, Азербайджана и Арцаха.
Зограб Мнацаканян и Мирослав Лайчак также затронули ряд вопросов армяно-словацкой повестки дня, наметив шаги, которые необходимо предпринять в ближайшем будущем, чтобы в полной мере использовать потенциал расширения двустороннего сотрудничества. Стороны подчеркнули важность активизации диалога на различных уровнях, в том числе посредством регулярных визитов и консультаций между министерствами иностранных дел.