Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է Ուկրաինայի վարչապետ Օլեքսի Հոնչարուկի հետ
Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) Արևելյան գործընկերության առաջին ներդրումային գագաթնաժողովին մասնակցելու նպատակով Լոնդոնում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է Ուկրաինայի վարչապետ Օլեքսի Հոնչարուկի հետ:
Հայաստանի նախագահը և Ուկրաինայի վարչապետը քննարկել են հայ-ուկրաինական օրակարգին վերաբերող հարցեր։
Նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ երկու երկրների հարաբերություններում գործնական քայլերի ժամանակն է՝ նշելով, որ համագործակցության ներկա մակարդակը բավարար չէ, և հնարավորությունները շատ ավելին են։
Համաձայնելով Հայաստանի նախագահի հետ՝ Ուկրաինայի վարչապետը նշել է, որ երկու երկրներն ունեն շատ ընդհանրություններ, սերտ կապեր և չիրացված մեծ ներուժ։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև նորագույն տեխնոլոգիաների, մասնավորապես արհեստական բանականության և մաթեմատիկական մոդելավորման, ինչպես նաև գյուղատնտեսության, սննդի անվտանգության ոլորտներում համատեղ փոխշահավետ նախագծերի իրականացման հնարավորությունների շուրջ։

Президент Армении Армен Саркисян встретился с премьер-министром Украины Алексеем Гончаруком
В рамках первого инвестиционного саммита Восточного партнёрства Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) президент Армении Армен Саркисян встретился в Лондоне с премьер-министром Украины Алексеем Гончаруком.
Президент Армении и премьер-министр Украины обсудили вопросы армяно-украинской повестки дня.
Президент Саркисян сказал, что в отношениях между двумя странами настало время для практических шагов, отметив, что нынешний уровень сотрудничества недостаточен, а возможностей очень много.
Согласившись с президентом Армении, премьер-министр Украины отметил, что две страны имеют много общего, тесные связи и большой нереализованный потенциал.
Собеседники также обменялись мнениями о возможностях реализации взаимовыгодных проектов в области современных технологий, в частности, искусственного интеллекта и математического моделирования, а также в сельском хозяйстве, безопасности пищевых продуктов.