76688885_479878782622130_972563630140686336_n
Արտադրվող հակաբիոտիկների 50%-ից ավելին  կիրառվում է գյուղատնտեսության ոլորտում, ինչն ավելացնում է հակաբիոտիկների անհարկի օգտագործումը։
Հակաբիոտիկների պատշաճ կիրառմանն ուղղված իրազեկման ծրագրի շրջանակում Առողջապահության նախարարության հակամանրէային դեղերի  ազգային ռազմավարական ծրագրի պատասխանատու Քրիստինա Գյուրջյանը նշեց, որ պայքարում են ոչ թե հակաբիոտիկների դեմ, այլ դրանց արդյունավետությունը պահպանելու համար։
Սննդի անվտանգության տեսչական մարմնի ղեկավար Գեորգի Ավետիսյանը հիշեցրեց՝ երբ սկսվեց հակաբիոտիկների անհարկի օգտագործումը՝ պրոֆիլակտիկ օգտագործման, կենդանիների աճի խթանման և այլ ոլորտներում օգտագործման համար,  մանրէները, որոնց վրա պետք է ազդեցություն ունենան հակաբիոտիկները,  սկսեցին կայունություն ցուցաբերել հակաբիոտիկների նկատմամբ։
«Ժամանակ է գալու, երբ որ մենք չենք ունենալու մանրէների դեմ պայքարելու համար դեղամիջոցներ։ Եթե հակաբիոտիկները շարունակենք անկանոն օգտագործել,  կունենանք լուրջ խնդիրներ։ Հետագայում մարդկությունը կարող է այսօրվա թեթև հիվանդություններից մահանալ»,- ասաց Գեորգի Ավետիսյանը։
Սննդի անվտանգության տեսչական մարմինը վերահսկողության շրջանակում դիմել է բրազիլացի գործընկերներին, որպեսզի այնտեղից ներմուծվող թռչնի մսի անասնաբուժական փաստաթղթերում պարտադիր նշվի, որ այն աճեցվել է առանց հակաբիոտիկների և հորմոնների։ ՍԱՏՄ-ն բրազիլացի գործընկերներից դեռ պատասխան չի ստացել։
Ըստ Սննդի անվտանգության տեսչական մարմնի ուսումնասիրությունների՝ տեղական շուկայում թռչնի մսում հակաբիոտիկներ և հորմոններ չեն հայտնաբերվել։
«Ունենք խնդիր մեղրի շուկայում։ Մեղր մշակողները մինչև հիմա պրոֆիլակտիկայի համար հակաբիոտիկներ են օգտագործում։ Մեղրի մեջ ունենք հակաբիոտիկների  ցածր տոկոս»,- ընդգծեց նա, բայց և հավելեց՝ քանի որ մարդը քիչ է օգտագործում մեղր, ռիսկը ցածր է։
Կաթի, մսի նմուշառումներ ՍԱՏՄ-ն արդեն վերցրել է, բայց դեռ ուսումանսիրությունը չի ավարտվել։ 2020թ․ փետրվարին նոր կներկայացնեն արդյունքները։ Պտուղ-բանջարեղենի շուկայում՝ ԳՄՕ-ի, պեստիցիդների, նիտրատների առկայությունը պարզելու համար մոնիթորինգ նույնպես կատարվում է, բայց դրա արդյունքները կհրապարակվեն ավելի ուշ՝ 2020թ․առաջին կեսից հետո։
Էկոնոմիկայի նախարարության սննդամթերքի անվտագության բաժնի պետ Աշխեն Շիրվանյանն էլ տեղեկացրեց, որ նախարարությունը «Կերի  անվտանգության մասին օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքի նախագիծ է մշակել և  շրջանառության մեջ դրել, այն ապագայում կներկայացվի Կառավարություն։
«Դրանով մենք փորձում ենք կարգավորել կերային հավելումների հասկացությունը։ Նախկինում կերային հավելումը  ներառում էր հակաբիոտիկներ, իսկ նոր ձևակերպմամբ կերային հավելումների մեջ հակաբիոտիկներ ներառված չեն լինելու։ Այն հնարավորություն կտա, որպեսզի հակաբիոտիկները օգտագործվեն ոչ թե որպես կերային հավելում, այլ օգտագործվեն կենդանիների բացառապես բուժման նպատակով»,- ասաց նա։
Նախարարությունը շրջանառության մեջ է դրել նաև Անասնաբուժության մասին օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին օրենքի նախագիծ, որով նախատեսում են հակաբիոտիկների դուրս գրումը դարձնել  դեղատոմսով։ Վերահսկման մասին նույնպես մտածել են․ բացվելու են առանձին դեղատներ, իսկ դեղագետներն էլ պետք է պարտադիր մասնագիտական որակում ունենան։

76688885_479878782622130_972563630140686336_n
Свыше 50% производимых антибиотиков применяются в области сельского хозяйства, что увеличивает ненадлежащее использование антибиотиков.
В рамках информационной программы,  направленной на надлежащее применение антибиотиков, ответственный по национальной стратегической программе антибиотических лекарств Министерства здравоохранения Кристина Гюрджян отметила, что борются не против антибиотиков, а за сохранение их эффективности.
Руководитель Инспекционного органа продовольственной безопасности Георгий Аветисян напомнил: когда началось ненадлежащее использование антибиотиков для профилактического использования, стимулирования роста животных и в других сферах, бактерии, на которые должны оказывать влияние антибиотики, начали проявлять устойчивость по отношению к антибиотикам.
«Настанет время, когда у нас не будет лекарственных средств для борьбы с бактериями. Если мы продолжим беспорядочно использовать антибиотики, у нас будут серьезные проблемы. В дальнейшем человечество может погибнуть от сегодняшних легких болезней», - сказал Георгий Аветисян.
Инспекционный орган продовольственной безопасности в рамках контроля обратился к бразильским партнерами, чтобы в ветеринарных документах импортируемого оттуда птичьего мяса обязательно указывалось, что оно выращены без антибиотиков и гормонов. ИОПБ пока не получил ответа от бразильских коллег.
Согласно исследованию Инспекционного органа продовольственной безопасности, на местом рынке в птичьем мясе антибиотиков и гормонов не обнаружено.
«У нас есть проблема на рынке меда. Обработчики меда до сих пор для профилактики используют антибиотики. В меде у нас есть низкий процент антибиотиков», - подчеркнул он и добавил, что поскольку человек использует мало меда, риск низок.
ИОПБ уже взял образцы меда, мяса, однако изучение пока не завершилось. Результаты будут представлены лишь в феврале 2020г. На плодово-овощном рынке также проводится мониторинг для установления наличия ГМО, пестицидов, нитратов, но его результаты будут опубликованы позднее – после первой половины 2020 г.
Начальник отдела продовольственной безопасности Министерства экономики Ашхен Шивранян сообщила, что министерство «Разработало и ввело в обращение законопроект о внесении поправок в закон о безопасности корма, в будущем он будет представлен Правительству.
«Этим мы пытаемся регулировать понятие кормовых добавок. Ранее кормовые добавки включали антибиотики, а в кормовых добавках в новой формулировке антибиотики входить не будут. Это даст возможность, чтобы антибиотики использовались не в качестве кормовых добавок, а исключительно с целью лечения животных», - сказала  она.
Министерство ввело в обращение законопроект о внесении поправки в Закон о ветеринарии, которым предусматривает сделать выписку антибиотиков по рецепту. О контроле также думали, будут открыты отдельные аптеки, а аптеки должны обязательно иметь профессиональную квалификацию.