75322558_2411344592454205_7234336986603978752_n
Նիստի սկզբում Պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի պաշտպան Կարեն Մեջլումյանը ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացրեց մեղադրող դատախազ Պետրոս Պետրոսյանին:
Նրա խոսքով՝ նախաքննության ընթացքում նյութեր են թաքցվել, և քննիչը վկանների ցուցմունքները չի կցել գործին: Դրանից հետո, ըստ նրա, որոշումը բողոքարկվել է դատախազին, որը վերահսկել է Պետրոս Պետրոսյանը: Ապացույցները թաքցնելով՝ դատախազը խախտումների վերաբերյալ բողոքը մերժելով՝ թույլ է տվել խախտումներ:
Քոչարյանի փաստաբանական թիմի անդամ Հայկ Ալումյանը, միանալով Կարեն Մեջլումյանի ներկայացրած ինքնաբացարկի հիմքերին, նշեց.
«Դատախազները պաշտպանում են մեղադրանքը ոչ պատշաճ՝ օրենքներով իրականությունը խեղաթյուրելով: Այդպիսի դատախազը վտանգավոր է դատավարության համար: Երկրորդ փաստարկը այն է, որ մեղադրանքը ներկայացված է այնպես, որ մեղադրող կողմը չհասկանա, թե որտեղից են ծագել»:
Տուժողների իրավահաջորդների ներկայացուցիչ Տիգրան Եգորյանը, առարկելով միջնորդությանը, նշեց.
«Ինչպես հասկանում եմ, բացարկի հիմքը դատախազի կողմից իրենց պաշտպանյալին ներկայացված ապացույցներ ձեռք չբերելը և թաքցնելն է: Առաջին դեպքում համակարգը հետևյալն է՝ դատախազը վերահսկողություն է ներկայացնում օրինականության վերաբերյալ, որպեսզի այդ ընթացքում թույլ չտրվեն կոպիտ խախտումներ, իսկ այլ փաստարկներ չնշվեցին: Այս շրջանակներում դատախազը, որքան էլ պարտավոր է վերահսկողություն իրականացնի, այնուամենանիվ դատավարության կողմ է, և այս առումով դատախազի վարքագիծը կասկածի տակ դնելը հասկանալի չէ: Եթե մեղադրանք է ներկայացվում նախաքննական նյութերի թաքցման վերաբերյալ, դա ինքնաբացարկի հարց չէ, դա քրեորեն հետապնդելի արարք է, իսկ ես նման տեղեկություն չունեմ, որ նման բան է տեղի ունեցել»,- ասաց նա։
Հիշեցնենք, որ նախորդ դատական նիստի ժամանակ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական խմբի անդամ Հովհաննես Խուդոյանը երկու ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացրեց՝ դատավոր Աննա Դանիբեկյանին և գործով մեղադրող դատախազ Պետրոս Պետրոսյանին։

75322558_2411344592454205_7234336986603978752_n
В суде общей юрисдикции Еревана под председательством Анны Данибекян 19 ноября проходит судебное заседание по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и других.
На предыдущем судебном заседании адвокат Роберта Кочаряна Ованес Худоян представил ходатайство об отводе прокурора Петроса Петросяна. Другие защитники Кочаряна также присоединились к ходатайству.
До того, как представить свои возражения, сторона обвинения попросила суд, чтобы в первую очередь представители потерпевшего выразили позицию по ходатайству об отводе.
Адвокат Сейрана Оганяна Карен Межлумян заявил, что он также хочет представить ходатайство об отводе прокурора Петроса Петросяна, отметив, что прокурор Петросян допустил нарушения прав стороны защиты.
На основании достаточной совокупностии доказательств, приобретенных в ходе предварительного следствия по уголовному делу, расследуемому в Специальной следственной службе РА о событиях 1-2 марта 2008 года, 26 июля 2018 года экс-президенту Республики Армения Роберту Кочаряну было предъявлено обвинение по части 1 статьи 300.1 Уголовного кодекса РА за то, что он по предварительному сговору с другими лицами свергнул конституционный порядок Республики Армения.