Նախագահ Սարգսյանն այցելել է Կատարի հիմնադրամ (տեսանյութ)
Պաշտոնական այցով Կատարի Պետությունում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր այցելել է Կատարի հիմնադրամ։
Կրթության, գիտության, համայնքային զարգացման ոլորտներում նշանակալի ծրագրեր իրականացնող հիմնադրամն ստեղծվել է 1995 թվականին՝ շեյխ Համադա բին Խալիֆա Ալ Թանիի և նրա տիկնոջ՝ շեյխուհի Մոզա բինթ Նասեր ալ-Միսնեդի կողմից։ Վերջինս նաև հիմնադրամի նախագահն է, ակտիվ ներգրավվածություն ունի երկրի կրթական ու սոցիալական զարգացման գործընթացներում և նշանակալի դեր է ունեցել այդ ոլորտներում իրականացվող մի շարք ազգային և միջազգային նախագծերում։
Հայաստանի նախագահին ներկայացվել են Կատարի հիմնադրամի գործունեության հիմնական ուղղություններն ու կառուցվածքը, իրականացվող ծրագրերը։ Տեղեկացվել է, որ Հիմնադրամը նպատակ է հռչակել աջակցելու երկրին՝ «մարդկային ներուժը բացահայտելու միջոցով վերածվելու գիտահեն տնտեսության»։ Այն ներառում է մի շարք հաստատություններ, այդ թվում՝ գիտատեխնոլոգիական պարկը, գրադարանը, Կրթական քաղաքը։ Կրթական քաղաքում տեղակայվել են միջազգային մի շարք հեղինակավոր՝ Ջորջթաունի, Կոռնելի և այլ հեղինակավոր համալսարանների, ինչպես նաև Լոնդոնի համալսարանական քոլեջի մասնաճյուղերը՝ ստեղծելով ակադեմիական և գիտահետազոտական եզակի մոդել։ Հիմնադրամի հայտնի նախաձեռնություններից է 2009 թվականից անցկացվող Կրթության համաշխարհային ինովացիոն գագաթնաժողովը, որը հանդես է գալիս որպես կրթական ոլորտում նորարարությունների և նոր մոտեցումների ներկայացման գլոբալ հարթակ։
Հիմնադրամում շրջայցից հետո նախագահ Սարգսյանը հանդիպել է կառույցի ղեկավար և համահիմնադիր շեյխուհի Մոզա բինթ Նասեր ալ-Միսնեդի հետ։ Վերջինս նախագահ Սարգսյանին է ներկայացրել հիմնադրամի կողմից իրականացվող կրթական, գիտական ծրագրերը և շնորհակալություն հայտնել Հայաստանի նախագահին՝ հիմնադրամի կողմից նախաձեռնված՝ Կրթության համաշխարհային ինովացիոն գագաթնաժողովի բացմանը մասնակցելու համար։
Շրջայցից իր տպավորությունները հայտնելով՝ նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ համագործակցության հնարավորությունները մեծ են, քանի որ ունեն ընդհանուր և համընկնող հետաքրքրություններ։ Նախագահը նշել է, որ իր ցանկությունն է Հայաստանը տեսնել կրթական, գիտական նորարարական հանգույց, ունենալ ինովացիայի վրա հիմնված նոր տիպի կրթական համակարգ, լինել ժամանակակից ու նորարար, քանի որ 21-րդ դարը արագ փոփոխությունների ժամանակաշրջան է, և հաջողության հասնելու համար պետք է կարողանալ արագ հարմարվել նոր իրողություններին։
Նախագահ Սարգսյանը ներկայացրել է նաև Հայաստանում նորագույն տեխնոլոգիաների և գիտության զարգացմանն ուղղված ATOM (Advanced Tomorrow) նախագահական նախաձեռնությունը։ Նշելով, որ այն ունենալու է մի քանի բաղադրիչ՝ ներառելու է գիտության ու տեխնոլոգիաների քաղաք, ստեղծվելու է ապագայի թանգարան` նախագահն ասել է, որ նախաձեռնությունը նպատակ ունի նաև դառնալ հարթակ, որտեղ հայկական ու միջազգային ընկերությունները, գիտահետազոտական կենտրոններն ու համալսարանները կհամագործակցեն ու համատեղ գիտահետազոտական ծրագրեր կիրականացնեն։ Նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ Կատարի հիմնադրամը ևս կարող է հետաքրքիր գործընկեր լինել այս ծրագրի շրջանակում։
Համաձայնելով, որ գործակցության ներուժն ու հնարավորություններն հսկայական են` զրուցակիցները պայմանավորվել են ստեղծել աշխատանքային խումբ՝ փոխգործակցության ուղղությունները հստակեցնելու համար։

Президент Саркисян посетил Фонд Катара (видео)
Находящийся с официальным визитом в Государстве Катар Президент Республики Армения Армен Саркисян посетил Фонд Катара.
Фонд Катара, осуществляющий значительные программы в сферах образования, науки и развития общин, был создан в 1995 году шейхом Хамадой бин Халифа Аль Тани и его супругой шейхой Мозой бинт Насер аль-Миснед. Она также является и председателем фонда, активно вовлечена в процессы образовательного и социального развития страны и сыграла значительную роль в ряде национальных и международных проектов, осуществляемых в этих сферах.
Президенту Армении представили основные направления и структуру деятельности катарского фонда и реализуемые программы. Было сообщено, что Фонд провозгласил цель “путем выявления человеческого потенциала сделать экономику страны научной”.
Фонд включает в себя ряд учреждений, в том числе Научно-технологический парк, библиотеку, Образовательный город. В Образовательном городе размещены филиалы ряда авторитетных международных университетов - Джорджтауна, Корнелла и других, а также Университетского колледжа Лондона, которые создают уникальную академическую и научно-исследовательскую модель. Одной из известных инициатив Фонда является проводимый с 2009 года Всемирный инновационный саммит по образованию, который выступает в качестве глобальной платформы для представления инноваций и новых подходов в образовательной сфере.
После посещения Фонда президент Саркисян встретился с руководителем и сооснователем структуры шейхой Мозой бинт Насер аль-Миснед. Она представила президенту Саркисяну образовательные, научные программы, осуществляемые фондом, и выразила благодарность президенту Армении за участие в открытии Всемирного инновационного саммита образования, инициированного фондом.
Выразив свои впечатления от поездки, президент Саркисян сказал, что возможности сотрудничества велики, поскольку у них общие и совпадающие интересы. Президент отметил, что его желание видеть Армению образовательным, научным инновационным центром, иметь систему образования нового типа, основанную на инновациях, быть современными и инновационными, поскольку 21-й век - период быстрых перемен, и для достижения успеха нужно уметь быстро адаптироваться с новыми реалиями.
Президент Саркисян представил также и президентскую инициативу ATOM (Advanced Tomorrow), направленную на развитие новейших технологий и науки в Армении. Отметив, что он будет состоять из нескольких компонентов, которые будут включать город науки и технологий, там будет создан Музей будущего, президент сказал, что инициатива преследует также и цель стать площадкой, где армянские и международные компании, научно-исследовательские центры и университеты будут сотрудничать и реализовывать совместные научно-исследовательские программы. Президент Саркисян сказал, что Фонд Катара в рамках этой программы также может стать интересным партнером.
Согласившись с тем, что потенциал и возможности сотрудничества огромны, собеседники договорились создать рабочую группу для уточнения направлений взаимодействия.