Ակնհայտ կեղծ փաստաթղթեր օգտագործելու դեպք՝ դեղերի ձեռքբերման պետական գնման մրցույթում
ՀՀ առողջապահության նախարարությունից ՀՀ գլխավոր դատախազությանն են փոխանցվել նախարարության կարիքների համար դեղերի կոնկրետ խմբաքանակի ձեռքբերման գործընթացում հնարավոր չարաշահումների վերաբերյալ տեղեկություններ պարունակող փաստաթղթեր:
Այդ կապակցությամբ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում իրականացվել է ուսումնասիրություն, որի լիարժեքությունն ապահովելու համար համապատասխան տեղեկություններ են պահանջվել նաև ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեից:
Ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ առողջապահության նախարարության կարիքների համար դեղերի ձեռքբերման գնման ընթացակարգում  «Մասնագիտական փորձառություն» որակավորման չափանիշի գծով բավարար գնահատական ստանալու համար ներկայացվել են իրավունք վերապահող կեղծված փաստաթղթեր:
Մասնավորապես՝ մասնակից ընկերությունը հանձնաժողովին ներկայացրել է «Մասնագիտական փորձառություն» որակավորման չափանիշին համապատասխանությունը հիմնավորող փաստաթղթեր, համաձայն որոնց՝ ընկերությունը նախորդ տարվա ընթացքում պատշաճ ձևով դեղորայքի և բժշկական այլ նյութերի մատակարարման նմանատիպ առնվազն մեկ պայմանագիր է իրականացրել:
Սակայն համապատասխան տեղեկատվական բազաների ուսումնասիրությամբ և ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեից ստացված տեղեկատվությամբ պարզվել է, որ նշված ժամանակահատվածում այդ ընկերության կողմից դեղերի և բժշկական այլ նյութերի նման մատակարարման վերաբերյալ որևէ տեղեկատվություն առկա չէ:
Այսինքն՝ ձեռք բերված տվյալներն առերևույթ վկայում են այն մասին, որ  «Մասնագիտական փորձառություն» որակավորման չափանիշի գծով բավարար գնահատման, մրցույթում ընկերության հաղթող ճանաչվելու համար պայմաններ ստեղծելու նպատակով մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ պատրաստվել և շրջանառության մեջ դնելով՝ գնման ընթացակարգի գնահատող հանձնաժողովին են ներկայացվել ակնհայտ կեղծ փաստաթղթեր:
Նկատի ունենալով, որ կատարված ուսումնասիրության արդյունքում ի հայտ են բերվել առերևույթ հանցագործության հատկանիշներ պարունակող տվյալներ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցվել է քրեական գործ, որի նախաքննության կատարումը հանձնարարվել է ՀՀ քննչական կոմիտեին:

Случай использования явно фальшивых документов в тендере на госзакупку лекарств
Из Министерства здравоохранения РА в Генеральную прокуратуру РА переданы документы, содержащие сведения о возможных злоупотреблениях в процессе приобретения конкретной партии лекарств для нужд Министерства.
В связи с этим в управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА было проведено исследование, для обеспечения полноценности которого потребовалась соответствующая информация также и от Комитета по государственным доходам РА.
В результате исследования выяснилось, что в процедуре закупки лекарств для нужд Министерства здравоохранения РА для получения достаточной оценки по критериям квалификации “Профессиональный опыт”, предоставляющей право на закупку, были представлены фальшивые документы.
В частности, компания - участница представила комиссии документы, обосновывающие соответствие квалификационного критерия “Профессиональный опыт”, согласно которым компания в течение прошлого года осуществила надлежащим образом как минимум один подобный договор о поставках лекарств и других медицинских материалов.
Однако при изучении соответствующих информационных баз и полученной из Комитета по государственным доходам информации выяснилось, что нет никакой информации о подобных поставках лекарств и других медицинских материалов, произведенных этой компанией за указанный период.
То есть, приобретенные данные свидетельствуют о том, что группа лиц по предварительному сговору, с целью обеспечения достаточной оценки квалификационного критерия “Профессиональный опыт”, создания условий для признания компании победителем в конкурсе, в оценочную комиссию по закупкам подготовила и представила заведомо ложные документы.
Учитывая, что в результате проведенного исследования были выявлены данные, содержащие видимые признаки преступления, в управлении по защите государственных интересов Генпрокуратуры РА было возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 325 Уголовного кодекса РА, предварительное следствие по которому поручено Следственному комитету РА.