Օրացույց. 18-ը նոյեմբերի.Ռոբերտ Նազարյանը պահանջում է սեփական բյուջե (տեսանյութ)
1997-ի այս օրերին Հայաստանի Սոցիալիստական կուսակցությունը հանդես է գալիս իր սեփական թերթով: Կուսակցության նախագահն ասում է, որ սա լինելու է ամենաներքեւում գտնվողների թերթը:
1997-ի նոյեմբերի 18-ին Ազգային Ժողովում տեղի է ունենում իշխող «Հանրապետություն» խմբակցության նիստը, որին պետք է մասնակցի նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը: Նիստը փակ է:
1997-ի նոյեմբերի 18-ին Ազգային Ժողովի դռնփակ նիստում ներկայացվում է պաշտպանության, ոստիկանության եւ ազգային անվտանգության բյուջեն։ Վազգեն Սարգսյանը գոհ է հաջորդ տարվա պաշտպանական ոլորտի ֆինանսավորումից, նախորդ տարիների համեմատ ֆինանսավորման աճ կա:
Նույն օրը Ազգային Ժողովում լրագրողների հետ շփվելու բացառիկ տրամադրություն ունի Երեւանի քաղաքապետ Վանո Սիրադեղյանը։ Մարդը ոչ մի հարց անպատասխան չի թողնում՝ խոսում է իր հանդեպ ուրիշների վախի, ստվերային ղեկավարման, սեփական տան, նաեւ՝ Ազգային Ժողովի նախագահ դառնալու լուրերի մասին:
Ազգային Ժողովի նախկին նախագահ Բաբկեն Արարքցյանը 1998-ի այս օրը շատ ուրախ կլինի, եթե Քոչարյանի իշխանությունը որոշի քաղաքական գնահատական տալ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի իշխանությանը։ Պարոն Արարքցյանն արդարանալու կարիք չունի:
Երկու իտալական ֆիրմա 1998-ի այս օրերին փորձում են խելքի բերել Չարենցավանի կարի ֆաբրիկան ։ Այս ֆաբրիկան արտադրում է միայն կանացի ներքնազգեստ։ Հումքը կբերվի Իտալիայից։ Արտադրանքը համապատասխանաբար կգնա այդ երկիր։
1999-ի նոյեմբերի 18-ին Հայաստանի Կենտրոնական բանկը եւ 10 առեւտրային բանկեր ստորագրում են մի համաձայնագիր, որով Հայաստանում ստեղծվում է պլաստիկ քարտերով միասնական վճարման համակարգ։ Համաձայնագրով Հայաստանը կմիանա նաեւ միջազգային վճարման համակարգերին։ Ուկրաինայից հետո մենք երկրորդն ենք ԱՊՀ տարածքում, որ անցնում է պլաստիկ քարտերով վճարման համակարգի։ Հայաստանում է ԱՊՀ գործադիր քարտուղար Յուրի Յարովը, որի կարծիքով ԱՊՀ-ն ամենեւին էլ ամորֆ կառույց չէ։ Յարովն, իհարկե, լավ գիտի համագործակցության երկրների դժգոհությունը՝ պայմանավորվածությունները մնում են թղթի վրա։
Գործադիր քարտուղարը Ռոբերտ Քոչարյանին 2000-ի այս օրը ներկայացնում է կառույցի հետագա քայլերը։
Հսկիչ դրամարկղային մեքենաները կրկին կառավարության դուռն են բերել փոքր եւ միջին բիզնեսի ներկայացուցիչներին։ Այս անգամ այստեղ են տոնավաճառների աշխատողները։ Պատճառն այն է, որ դեկտեմբերի 1-ից ոչ մի կրպակ, ոչ մի խանութ եւ առեւտրային կենտրոն չպետք է մնա առանց ՀԴՄ-ի, կառավարությունը լսում է մի քանիսին։
Նույն օրը Գյումրիում տեղի է ունենում փլուզում։ Զոհեր չկան, սակայն անօթեւան է մնում 67 մարդ։ Նրանց մի մասին տեղ են հատկացնում հիվանդանոցում։ Մյուսները ցանկություն չունեն լքելու իրենց բնակարանները։ Մարզպետը դա թույլ չի տա։
«Երեւանի զարգացման հեռանկարային հիմքեր չկան»,-Սահմանադրական դատարանում ասում է Երեւանի քաղաքապետ Ռոբերտ Նազարյանը։ Վերջինս իր նախորդի՝ Ալբերտ Բազեյանի պես պահանջում է սեփական բյուջե։ Քաղաքը պահպանելու համար, ըստ նրա, անհրաժեշտ է տարեկան 4 միլիարդ դրամ, մինչդեռ այսօր քաղաքին հատկացվում է հազիվ 1,5 միլիարդ դրամ։
2003-ի այս օրը Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ համայնքների առաջին ատյանի դատարանը Տիգրան Նաղդալյանի սպանությունը պատվիրելու մեղադրանքով 15 տարվա ազատազրկման է դատապարտում Վազգեն Սարգսյանի եղբորը՝ Արմեն Սարգսյանին։
2009-ի այս օրերին ամերիկահայ գործարար Վահագն Հովնանյանը մտադիր է Գյումրիում թռչնամսի մշակման եւ արտադրության գործարան կառուցել։ Այստեղ աշխատելու է 18 հոգի։ Քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանը գործարարին հասկացնում է, որ չի փոշմանի։

Календарь: 18-е ноября: Роберт Назарян требует собственный бюджет (видео)
В эти дни 1997 года Социалистическая партия Армении выступает с собственной газетой. Председатель партии говорит, что это будет газета тех, кто находится в самом низу.
18-го ноября 1997 года в Национальном собрании проходит заседание правящей фракции “Республика”, в котором должен участвовать президент Левон Тер-Петросян. Заседание закрытое.
18-го ноября 1997 года на закрытом заседании Национального собрания представляется бюджет обороны, полиции и национальной безопасности. Вазген Саркисян доволен финансированием оборонительной отрасли на следующий год, по сравнению с предыдущими годами есть рост финансирования.
В тот же день исключительным настроением общаться с журналистами в Национальном Собрании обладает мэр Еревана Вано Сирадегян. Человек не оставляет без ответа ни один вопрос: говорит о страхе других перед собой, теневом управлении, своем доме, а также о слухах, что он станет председателем Национального Собрания.
Бывший председатель Национального собрания Бабкен Араркцян в этот день 1998 года будет очень рад, если власть Кочаряна решит дать политическую оценку власти Левона Тер-Петросяна. Господин Араркцян не нуждается в оправдании.
Две итальянские фирмы в эти дни 1998 года пытаются привести в порядок Чаренцаванскую швейную фабрику. Эта фабрика производит только женское белье. Сырье будет привезено из Италии. Продукция соответственно будет вывезена в эту страну.
18-го ноября 1999 года Центральный банк и 10 коммерческих банков Армении подписывают соглашение, по которому в Армении создается единая система оплаты пластиковыми картами. По соглашению Армения также присоединится к международным платежным системам. После Украины мы – вторые на территории СНГ, кто переходит на систему оплаты пластиковыми картами. В Армении находится исполнительный секретарь СНГ Юрий Яров, по мнению которого СНГ – отнюдь не аморфная структура. Яров, конечно, хорошо знает недовольство стран содружества: договоренности остаются на бумаге.
Исполнительный секретарь в этот день 2000 года представляет Роберту Кочаряна дальнейшие шаги структуры.
Контрольно-кассовые машины вновь привели к дверям правительства представителей малого и среднего бизнеса. На этот раз здесь находятся работники ярмарок. Причина в том, что с 1-го декабря ни один ларек, ни один магазин и торговый центр не должен оставаться без ККМ, правительство заслушивает нескольких из них.
В тот же день в Гюмри происходит обвал. Жертв нет, однако без крова остаются 67 человек. Части из них предоставляют место в больнице. Другие не хотят покидать свои квартиры. Губернатор этого не позволит.
«Нет перспективных оснований развития Еревана»,- говорит в Конституционном суде мэр Еревана Роберт Назарян. Последний, подобно своему предшественнику Альберту Базеяну, требует собственный бюджет. Для защиты города, по его словам, необходимо 4 миллиардов драмов в год, между тем сегодня городу едва предоставляется 1,5 миллиарда драмов.
В этот день 2003 года суд первой инстанции общин Кентрон и Норк-Мараш по обвинению в заказе убийства Тиграна Нагдалян осуждает на 15 лет лишения свободы брата Вазгена Саркисяна – Армена Саркисяна.
В эти дни 2009 года американский бизнесмен армянского происхождения Ваагн Овнанян намерен построить в Гюмри завод по обработке и производству птичьего мяса. Здесь будут работать 18 человек. Мэр Вардан Гукасян дает понять бизнесмену, что не пожалеет.