Որևէ մեկը մտածում է՝ Հայաստանն ԱՄՆ-ի համար ավելի կարեւոր է, քան Թուրքիա՞ն․ Արա Պապյանը՝ սենատորի կիրառած վետոյի մասին
«Մոդուս Վիվենդի» կենտրոնի հիմնադիր և նախագահ Արա Պապյանը «Ա1+»-ի հետ զրույցում, անդրադառնալով ամերիկացի սենատոր Լինդսի Գրահամի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևի վրա վետո դնելու փաստին, նշեց, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը Սենատում կասեցվեց, որովհետև առանց բոլորի համաձայնության հնարավոր չէ քննարկման մտցնել այն։
Ըստ Պապյանի՝ տեղի ունեցածը ցանկալի չէր, բայց  սպասելի էր երկու պատճառով․
«Մեկը հենց Էրդողանի այցելությունն էր, թերևս Էրդողանը որոշ զիջումներ է խոստացել կապված թուրք-ռուսական հարաբերությունների հետ, մյուսը Հայաստանի կողմից ամերիկյան հարկատուների ֆինանասավորմամբ լաբորատորիաների՝ ռուսների առջև բացելու Հայաստանի համաձայնությունն էր։ Էրդողանը ուներ հստակ ասելու՝ տեսեք ձեր երկարատև դաշնակցին փոխում եք մի երկրի հետ, որը անգամ պատրաստ չէ պահպանել ձեր ֆինանսավորած լաբորատորիաների գաղտնիությունը»։
Ինչ վերաբերում է Էրդողան- Թրամփ հանդիպմանը, Պապյանն ասում է՝ տարածված  հաղորդագրության մեջ կային տողեր, որտեղ նշվում էր, թե շուտով իրենց փոխադարձ առևտուրը 100 միլիարդի կհասնի, դա նշանակում է, որ կարևոր  տնտեսական գործընկերներ են, բացի այդ՝ Թուրքիան դեռևս ՆԱՏՕ-ի անդամ է, և դա կշարունակվի։ Դրա համար, ըստ նրա, Էրդողանը իսկույն ևեթ գնաց և Թրամփին, նրա միջոցով էլ սենատորին բացատրեց այդ ամենը։
Արա Պապյանն ընդգծում է նաև, որ  պետք է հաշվի առնել այն, որ Թրամփը՝ որպես բիզնեսմեն, բիզնես-շահեր ունի Թուրքիայի հետ, դա էլ երևի իր ազդեցությունը ունեցավ, այսինքն՝ Թուրքիան օգտագործեց բոլոր հնարավորությունները․
«Եթե մենք փորձում ենք Թուրքիայի դեմ պայքարել քաղաքական, ռազմական կամ տնտեսական դաշտում, այդ երեքում  էլ մենք միշտ պարտվելու ենք, որովհետև Թուրքիան մեզնից միշտ ուժեղ է լինելու։ Կա չորրորդ դաշտը՝ իրավականը, որտեղ մենք ուժեղ ենք։ Որևէ մեկը մտածո՞ւմ է, որ երբևէ կարող է լինել մի պահ, որ Հայաստանը ավելի կարևոր լինի ԱՄՆ-ի համար, քան Թուրքիան։ Այսօր Հայաստանը նույնիսկ Ռուսաստանի համար է պակաս կարևոր, քան Թուրքիան։  Այդ դաշտում մենք արդեն պարտվում ենք, հետևաբար՝ խնդիրը  պետք է տանել իրավական դաշտ, որտեղ մենք ուժեղ ենք»,-եզրափակեց Ա․ Պապյանը։

Кто-нибудь думает, что Армения важнее для США, чем Турция? Ара Папян о примененном сенатором вето
Учредитель и председатель центра «Модус Вивенди»  Ара Папян в беседе с «А1+» обратившись к факту наложения вето на резолюцию признания Геноцида армян американским сенатором Линдси Грэмом, отметил, что процесс признания Геноцида армян в Сенате был приостановлен, потому что нельзя вынести его на рассмотрения без всеобщего согласия.
По мнению Папяна, происшедшее было нежелательно, однако ожидаемо по двум причинам:
«Первая – это сам визит Эрдогана, пожалуй, Эрдоган пообещал некоторые уступки в связи с турецко-российскими отношениями, вторая  - согласие Армении открыть перед русскими лаборатории, финансируемые американскими налогоплательщиками.  Эрдоган мог четко сказать: смотрите, вы меняете вашего долгосрочного союзника на страну, которая даже не готова сохранить конфиденциальность финансируемых вами лабораторий».
Касательно встречи Эрдоган – Трамп, Папян говорит: в распространенном сообщении были строки, где отмечалось, что вскоре их взаимная торговля достигнет 100 миллиардов, это значит, что они – важные экономические партнеры, кроме того, Турция пока еще член НАТО и будет так продолжаться. Поэтому, по его словам, Эрдоган сразу пошел и объяснил все это Трампу, через него и сенатору.
Ара Папян также подчеркивает, что нужно учитывать то, что у Трампа как бизнесмена есть бизнес-интересы с Турцией, это наверное оказало свое влияние, т. е. Турция использовала все возможности:
«Если мы пытаемся бороться с Турцией на политическом, военном или экономическом поле, в этих трех мы всегда будем проигрывать, потому что Турция всегда будет сильнее нас. Есть четвертое поле – правовое – где мы сильны. Кто-нибудь думает, что когда-либо может настать момент, когда Армения будет важнее для США, чем Турция. Сегодня Армения даже для России менее важна, чем Турция. В этом поле мы уже проигрываем, следовательно, проблему нужно вести в правовое поле, где мы сильны»,- заключил А. Папян.