Ի՞նչ ասել է՝ շնորհակալ լինել ԱՄՆ-ին իր բարոյական պարտականությունը հայ ժողովրդի առաջ կատարելու համար. Արման Բաբաջանյան (տեսանյութ)
Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ Արման Բաբաջանյանը սպասելի էր համարում, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևի նկատմամբ կարող է վետո կիրառվել, ինչն այսօր տեղի ունեցավ:
Դոնալդ Թրամփ-Էրդողան և սենատի անդամ Լինսի Գրահամի հանդիպումից հետո Լինսի Գրահամը վետո կիրառեց ցեղասպանության բանաձևի նկատմամբ:
«Պետք է ասեմ, որ կային «խողովակներ», որոնք հորդորում էին, որպեսզի մենք և մեր լոբբիստական խմբերը այս պահին ձեռնպահ մնանք և սենատում այս բանաձևի քննարկումը սառեցնենք, որովհետև մենք հաստատապես գիտեինք, որ նույն ընթացակարգը չի գործում, ինչ որ կոնգրեսում է: Նույնիսկ մեկ սենատորը կարող է վետոյի իր իրավունքը կիրառել, և առհասարակ քննարկում տեղի չի ունենա այդ դեպքում»,- «Ա1+»- ի հարցին, թե ինչո՞վ է պայմանավորում այս գործընթացը և արդյո՞ք այն սպասելի էր, ասաց Արման Բաբաջանյանը և հավելեց.
«Կարծում եմ, որ մենք պետք է շատ չոգևորվենք Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչմանն ուղղված գործընթացով, որովհետև ԱՄՆ-ի բարոյական պարտականությունն է եղել ճանաչել Հայող ցեղասապանությունը և ի՞նչ ասել է՝ շնորհակալ լինել Միացյալ Նահանգներին իր բարոյական պարտականությունը հայ ժողովրդի առաջ կատարելու համար»:
Արման Բաբաջանյանի խոսքով՝ վետոյի կիրառումից հետո գործընթացը «սառեցված» է:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 29-ին ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը ձայների ճնշող մեծամասնությամբ ընդունեց Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող թիվ 296 բանաձևը:

Что означает быть благодарным США за выполнение своей моральной обязанности перед армянским народом: Арман Бабаджанян (видео)
Член постоянной комиссии по внешним сношениям Национального собрания  Арман Бабаджанян считает неожиданным то, что может быть применено вето в отношении резолюции признания Геноцида армян, что произошло сегодня.
После встречи Дональд Трамп-Эрдоган и члена совета Линси Грахама Линси Грахам применил вето в отношении резолюции геноцида.
«Должен сказать, что были “трубы”, которые призывали, чтобы мы и наши лоббистские группы в данный момент воздержались и заморозили обсуждение этой формулы в сенате, потому что мы твердо знали, что не действует та же процедура, что и в конгрессе. Даже один сенатор может применить свое право на вето, и в этом случае обсуждения не будет вообще», - сказал Арман Бабаджанян в ответ на вопрос «А1+» о том, чем он обуславливает этот процесс и был ли он неожиданным, и добавил:
«Думаю, нам не следует очень воодушевляться процессом, направленным на признание Геноцида армян, потому что признать Геноцид армян было моральной обязанностью США и что значит быть благодарным за выполнение Соединенными Штатами своей моральной обязанности по отношению к армянскому народу?»
По словам Армана Бабаджаняна, после применения вето процесс «заморожен».
Напомним, что 29-го ноября Палата представителей США подавляющим большинством голосов приняла резолюцию № 296, признающую Геноцид армян.