Նախագահ Սարգսյանը հանդիպել է Վրաստանի նախագահի հետ (տեսանյութ)
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր Տոկիոյում հանդիպել է Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլիի հետ: Երկու երկրների նախագահները, բազմաթիվ համաշխարհային առաջնորդների հետ,
Ճապոնիայի մայրաքաղաքում մասնակցում են կայսր Նարուհիթոյի գահակալության պաշտոնական արարողությանը։
«Մենք լավ հարևաններ ենք, և միշտ էլ հաճելի է հանդիպել բարեկամ երկրի նախագահի հետ»,- ողջունելով Սալոմե Զուրաբիշվիլիին՝ նշել է Հայաստանի նախագահը։
Ընդգծելով, որ հայ և վրացի ժողովուրդները հազարամյակների բարեկամության պատմություն ունեն, որը, վստահաբար, շարունակվելու է նաև հետագա հազարամյակներում, նախագահ Արմեն Սարգսյանն ասել է. «Մենք ունենք համագործակցության շատ լայն սպեկտր և, անկասկած, հսկայական ներուժ։ Մեր համատեղ գործունեության հնարավորությունները շատ ավելի մեծ են, և միասին կարող ենք շատ ավելին անել մեր երկրների ու ժողովուրդների համար»։
Նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին իր հերթին նշել է, որ երկու ժողովուրդները միասին երկար ճանապարհ ունեն անցնելու, և նրանցից է կախված, թե ինչպես կօգտագործեն տարածաշրջանում առկա մեծ ներուժը։ Նա Հայաստանի իր գործընկերոջը պաշտոնական այցով հրավիրել է Վրաստան։
Երկու երկրների նախագահները խոսել են տարբեր ոլորտներում փոխշահավետ գործակցության մասին։ Նախագահ Սարգսյանը, մասնավորապես, կարևորել է նախագահական տարբեր նախաձեռնությունների շրջանակում համագործակցությունը, որը կարող է ընդգրկել նոր տեխնոլոգիաների, կրթության ոլորտները։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային համագործակցության ու զարգացումների շուրջ։ Նշելով, որ Կովկասը մի տարածաշրջան է, որտեղ խաչվում են տարբեր քաղաքակրթություններ ու մշակույթներ, և բավականին մեծ են փոխգործակցության ու համատեղ նախագծերի իրականացման հնարավորությունները՝ նրանք համաձայնել են, որ միմյանց նկատմամբ հարգանքը, հանդուրժողականությունն ու կայունությունն առաջընթացի կարևոր և անհրաժեշտ պայման են:

Президент Саркисян встретился с президентом Грузии (видео)
Президент Республики Армения Армен Саркисян в Токио встретился с президентом Грузии Саломе Зурабишвили. Президенты двух стран в столице Японии вместе со многими мировыми лидерами принимают участие в официальной церемонии интронизации императора Нарухито.
“Мы хорошие соседи, и всегда приятно встречаться с президентом дружественной страны”, - приветствуя Саломе Зурабишвили, отметил президент Армении. Подчеркнув, что армянский и грузинский народы имеют тысячелетнюю историю дружбы, которая, несомненно, продолжится и в последующие тысячелетия, президент Армен Саркисян сказал: “У нас очень широкий спектр сотрудничества и, несомненно, огромный потенциал. Возможности нашей совместной деятельности намного больше, и вместе мы сможем сделать намного больше для наших стран и народов”.
Президент Саломе Зурабишвили, в свою очередь, отметила, что два народа вместе должны пройти долгий путь, и от них зависит, как они будут использовать большой потенциал, существующий в регионе. Она своего армянского коллегу с официальным визитом пригласила в Грузию.
Президенты двух стран говорили о взаимовыгодном сотрудничестве в различных сферах. Президент Саркисян, в частности, отметил значение сотрудничества в рамках различных президентских инициатив, которое может охватить и сферы новых технологий и образования.
Собеседники также обменялись мнениями вокруг регионального сотрудничества и развитий. Отметив, что Кавказ - это регион, где пересекаются разные цивилизации и культуры, и достаточно велики возможности взаимодействия и реализации совместных проектов, они согласились, что уважение друг к другу, толерантность и стабильность являются важным и необходимым условием прогресса.