Ինչու է գաղտնի բարձրացվում աշխատավարձը. Վլադիմիր Կարապետյանի պարզաբանումը
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մամլո խոսնակ Վլադիմիր Կարապետյանը ֆբ-յան իր էջում պարզաբանել է, թե ինչո՞ւ են բարձրացվել նախարարների աշխատավարձերը։
«Նախորդ տարի այսպես կոչված «պարգևավճարային աղմուկից» հետո վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շատ հստակ պաշտպանել է բարձրաստիճան պաշտոնյաների պատշաճ վարձատրություն ստանալու համակարգը:
Հանրային բուռն քննարկումներից հետո վարչապետը որոշում է կայացրել կանոնակարգել պարգևատրումային համակարգը, որպեսզի բացառվի այն անհարմար իրավիճակը, երբ պետական պաշտոնյաները պարգևատրում են իրենք իրենց՝ իրենց սուբյեկտիվ որոշմամբ և «աչքաչափով»: Այս նպատակով կայացվել են հետևյալ կարևոր որոշումները.
ա) բոլոր նախարարությունների և գերատեսչությունների համար սահմանվել է 30 տոկոսոնոց պարգևատրումների հիմնադրամ՝ տվյալ գերատեսչության աշխատավարձային ֆոնդի 30 տոկոսի չափով,
բ) սահմանվել է նախարարների, մարզպետների գերատեսչությունների ղեկավարների ամսական պարգևատրումների չափեր, համաձայն որոնց նախարարի ամսական աշխատավարձ+պարգևավճարը կազմի 1.5 միլիոն դրամ, փոխնախարարներինը 1 միլիոն դրամ, մարզպետներինը 900 հազար դրամ:
Փաստաթուղթը շրջանառվել է «գաղտնի» դրոշմագրի ներքո՝ պայմանավորված զուտ ներքին ընթացակարգերով:
Նաև այս է պատճառը, որ այս առնչությամբ լրացուցիչ հանրային իրազեկում չի եղել, որովհետև վարչապետը մինչ այդ հրապարակային հայտնել է իր դիրքորոշումն այս հարցերի վերաբերյալ և հռչակել քաղաքական կուրս, ասելով նաև, որ պետք չէ նախարարին մեղադրել կենսաթոշակառուից բազմապատիկ անգամ ավել աշխատավարձ ստանալու մեջ, քանզի նախարարի աշխատանքի որակից է կախված թոշակառուի հետագա բարեկեցության մակարդակը:
Հիշեցնենք նաև, որ վերջին մեկուկես տարվա ընթացքում Հայաստանում բազմաթիվ քաղաքացիների աշխատավարձների, թոշակների, նպաստների բարձրացումներ են տեղի ունեցել, պրոցեսը շարունակվում է, և 2020 թվականի դրությամբ Հայաստանի հարյուր հազարավոր քաղաքացիների աշխատավարձներ բարձրացված կլինեն՝ հեղափոխությունից հետո:
Անհեթեթ ենք համարում նաև այն մեղադրանքները, թե այս գործընթացը տեղի է ունեցել ծածուկ: Նախ որովհետև, ինչպես նշեցի վերը՝ այս տարվա մեկնարկին ծայր առած «պարգևավճարային աղմուկի» շրջանակներում վարչապետն իր դիրքորոշումները հստակ հայտնել է և բացի դա, բոլոր նախարարները տարվա արդյունքներով լրացնում են հայտարարագրեր, որոնք տեղադրվում են համացանցում և որոնք հասանելի են ցանկացած քաղաքացու օրվա մեջ 24 ժամ և որևէ նախարարի աշխատավարձ հնարավոր չէ ծածուկ բարձրացնել:
Նշենք նաև, որ առավել անհասկանալի է որոշ կուսակցությունների ղեկավարների հայտնած քննադատական դիրքորոշումը: Թող նախկինում իշխանական կոալիցիաների մեջ եղած այդ գործիչներն ասեն, թե ծրարով ինչքան գումարներ են տվել կառավարությունում իրենց ներկայացրած նախարարներին, դա արել են գաղտնի՞, թե հրապարակային, և որքանով է օրինական եղել այդ վճարումները և արդյոք ծրարով գումար ստացած նախարարներն օրենքով սահմանված կարգով այդ վճարումներից եկամտահարկ վճարել են»։

Почему зарплата повышается секретно: разъяснение Владимира Карапетяна
Официальный представитель премьер-министра РА Владимир Карапетян прояснил вопрос повышения зарплат высокопоставленным чиновникам.
Карапетян написал на своей странице в Facebook.
«После так называемой «премиальной шумихи» в прошлом году премьер-министр Никол Пашинян совершенно четко защищал систему оплаты  труда  высокопоставленных чиновников.
После жарких общественных дискуссий премьер-министр решил отрегулировать систему премий, чтобы исключить ту неудобную ситуацию, когда государственные чиновники вознаграждают себя своим субъективным решением и «на глаз». Для этого были приняты следующие важные решения:
а) для всех министерств и ведомств был  установлен   Премиальный фонд в размере 30% от фонда заработной платы данного ведомства
б)  установлены  размеры  премий министров, губернаторов, руководителей  ведомств. согласно которым: месячная зарплата министра + премия = 1.5 мдн драмов, для  замминистров – 1 млн др.,    для  губернаторов - 900 000 драмов.
Документ был распространен под грифом «секретно» - из-за чисто внутренних процедур.
Это также является причиной того, что  не было никакой дополнительного информирования общественности, поскольку премьер-министр ранее публично изложил свою позицию по этим вопросам и объявил политический курс, заявив, что не следует обвинять министра в получении зарплаты, более чем в несколько раз превышающей  пенсию пенсионера, ибо именно от качества работы министра зависит уровень  благосостояния пенсионера.
Следует также напомнить, что в течение последних полутора лет в Армении были повышены зарплаты, пенсии и пособия для многих граждан, процесс продолжается, и к 2020 году зарплаты сотен тысяч граждан Армении будут повышены.
Считаем абсурдными также  заявления о том, что этот процесс был секретным. Во-первых, как я упоминал выше, по поводу появившейся в начале  года «премиальной  шумихи» премьер-министр четко изложил свою позицию, кроме того, все министры заполняют декларации, размещенные в Интернете и доступные для любого гражданина 24 часа в сутки. Ни одна зарплата министра не может быть повышена тайно.
Стоит также отметить, что более чем  непонятна критика, высказанная лидерами некоторых партий. Пусть эти деятели –члены бывших властных коалиций  скажут, сколько денег «в конверте» давали  министрам,  представляющих их в правительстве, делали ли они это тайно или публично, и насколько законными были эти платежи, и платили ли министры, получившие конверт, подоходный налог с этих платежей?"