Վարչապետի գաղտնի հանձնարարականով նախարարների աշխատավարձը կրկնապատկվել է. Հետք
Կառավարման համակարգի արդյունավետությանը նպաստող գործոններից մեկը արժանապատիվ վարձատրությունն է։ Բազմիցս է խոսվել պետական պաշտոնատար անձանց ցածր աշխատավարձի մասին, և որ աշխատավարձերի բարձրացումը անհրաժեշտություն է։ Սակայն աշխատավարձերի բարձրացման գործընթացը պետք է լինի թափանցիկ և հրապարակային ընթացակարգերով։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գաղտնի հանձնարարականով էականորեն բարձրացել են նախարարների, փոխնախարարների և նախարարությունների գլխավոր քարտուղարների աշխատավարձերը։ Հանձնարարականը տրվել է հուլիս ամսին։
Գաղտնի հանձնարարականի վերաբերյալ «Հետք»-ի ստացած տեղեկությունը ստուգելու համար նախ գրավոր հարցմամբ դիմեցինք երեք նախարարությունների։ Ստացանք աշխատողների թվի և աշխատավարձային ֆոնդի վերաբերյալ մայիս-օգոստոս ամիսների տվյալները։ Մի նախարարության դեպքում նույն թվով աշխատակիցների պարագայում աշխատավարձային ֆոնդի էական տարբերություն կար։ Լրացուցիչ հարցում ուղարկեցինք երեք նախարարների՝ հարցնելով, թե նախարարը որքան աշխատավարձ, պարգևատրում և աշխատավարձին հավասարեցրած այլ վճարում է ստացել։ Օրինակ՝ ԱԻ նախարար Ֆելիքս Ցոլակյանը մայիս, հունիս, հուլիս և օգոստոս ամիսներին միասին ստացել է 6 միլիոն դրամ աշխատավարձ, նույնը Շրջակա միջավայրի նախարար Էրիկ Գրիգորյանի դեպքում էր։ Եթե աշխատավարձի թիվը բաժանում ենք 4 ամիսների, ստանում ենք ամիսը 1.5 միլիոն դրամ։ Ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանին էլ էինք նույնաբովանդակ հարցում ուղարկել։ Նախարարության գլխավոր քարտուղարը մեզ չտրամադրեց Ջանջուղազյանի աշխատավարձի մասին տեղեկություն։ Փոխարենն առաջարկեց սպասել տարեկան հայտարարագրին։
Պետական պաշտոն զբաղեցնող անձանց աշխատավարձի չափը սահմանված է օրենքով։ «Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» ՀՀ օրենքով նախարարի աշխատավարձի գործակիցը 12 է։ Նախարարի աշխատավարձը ստանալու համար այդ թիվը պետք է բազմապատկել բազային աշխատավարձով՝ 66 հազար 140 դրամով։ Հանրագումարը 793 հազար 680 դրամն է, որի մեջ ներառված են հարկերը։ Մինչդեռ առանց օրենքում փոփոխություն կատարելու, վարչապետի գաղտնի հանձնարարականով նախարարի աշխատավարձը կրկնապատկվել է և դարձել 1.5 միլիոն դրամ։

По секретному поручению премьер министра Никола Пашиняна удвоилась зарплата министров: «Хетк»
Одним из факторов, влияющих на продуктивность системы управления, является достойное вознаграждение.  О низкой зарплате государственных должностных лиц и необходимости ее повышения говорилось неоднократно. Однако процесс повышения зарплаты должен быть прозрачным, известным и понятным общественности.
По секретному поручению премьер министра Никола Пашиняна, которое было дано в июле, значительно повысилась зарплата министров, замминистров и старших секретарей министерств.
Для проверки информации «Хетк»-а о секретном поручении, сначала был направлен письменный запрос в три министерства. Были получены данные о количестве сотрудников и о зарплатном фонде за период май – август. В данных одного министерства при одинаковом количестве сотрудников была значительная разница с данными зарплатного фонда. Был отправлен дополнительный запрос трем министрам с вопросами о том какую зарплату, премию и иные выплаты получил министр. Например, министр ЧС Феликс Цолакян за май, июль, июнь и август вместе получил 6 миллионов драм, аналогично и в случае министра ОС Эрика Григоряна. Если разделить сумму зарплаты на 4 месяца, получится   в месяц 1,5 миллионов драм. Министру финансов Атому Джанджугазяну тоже был отправлен аналогичный запрос. Но старший секретарь министерства не предоставил информацию о зарплате А. Джанджугазяна, предложив дождаться годового отчета.
По закону РА о вознаграждении лиц, занимающих государственную должность, индекс зарплаты министров – 12. Для того, чтобы получить сумму зарплаты министра, нужно эту цифру умножить на сумму базовой зарплаты – 66 140 драм. Получается 793 680 драм, включая налоги. Несмотря на это, без внесения изменений в данный закон, по секретному поручению премьер министра зарплата министров удвоилась и составляет 1,5 миллионов драм.