Վարչապետն ընդունել է Հայաստանում Չեխիայի նորանշանակ դեսպանին (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Չեխիայի Հանրապետության նորանշանակ դեսպան Բեդրիխ Կոպեցկիին:
Վարչապետը շնորհավորել է դիվանագետին պաշտոնն ստանձնելու առթիվ և հույս հայտնել, որ նա իր գործունեությամբ կնպաստի երկու երկրների միջև քաղաքական երկխոսության ամրապնդմանը, տնտեսական գործակցության զարգացմանը: Նիկոլ Փաշինյանը գոհունակությամբ է հիշել այս տարի սեպտեմբերին Նյու Յորքում՝ ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում, Չեխիայի վարչապետի հետ հանդիպումը, որի ընթացքում քննարկվել են փոխգործակցության հարցեր, և պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել՝ ակտիվացնել բարձրաստիճան պաշտոնական փոխայցերը: Վարչապետը երախտագիտություն է հայտնել Չեխիայի խորհրդարանի կողմից ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացման համար՝ նշելով, որ փաստաթղթի արագ վավերացումը կնպաստի ՀՀ բարեփոխումների օրակարգի արդյունավետ իրագործմանը։
Հայաստանում Չեխիայի դեսպանը նշել է, որ իր համար մեծ պատիվ է ՀՀ-ում դիվանագիտական առաքելություն իրականացնելը և պաշտոնավարման ընթացքում կգործադրի առավելագույն ջանքերը՝ հայ-չեխական գործընկերությունը խորացնելու ուղղությամբ: Նրա խոսքով՝ Չեխիան սատարում է Հայաստանի ժողովրդավարական բարեփոխումներին և պատրաստ է ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ՝ Եվրամիության, Արևելյան գործընկերության ձևաչափերում զարգացնել կապերը:
Զրուցակիցները քննարկել են փոխշահավետ ուղղություններով առևտրատնտեսական գործակցության ընդլայնման հարցեր, անդրադարձել օդային ուղիղ հաղորդակցության հաստատման հնարավորություններին, մտքեր փոխանակել ԵՄ շրջանակում մուտքի արտոնագրերի ազատականացման գործընթացի շուրջ:
Վարչապետը կարևորել է Չեխիայի հավասարակշռված դիրքորոշումը՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում:

Премьер-министр принял новоназначенного посла Чехии (видео)
Премьер-министр Никол Пашинян сегодня принял новоназначенного посла Чешской Республики в Республике Армении Бедриха Копецкого.
Никол Пашинян поздравил дипломата с назначением и выразил надежду, что он своей деятельностью будет способствовать укреплению политического диалога между двумя странами и развитию экономического сотрудничества. Никол Пашинян с удовлетворением напомнил о встрече с премьер-министром Чехии в штаб-квартире ООН в Нью-Йорке в сентябре текущего года, в ходе которой были обсуждены вопросы взаимодействия и была достигнута договоренность об активизации официальных визитов высокого уровня. Премьер-министр поблагодарил парламент Чехии за ратификацию Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС, отметив, что скорейшая ратификация документа будет способствовать эффективному осуществлению повестки осуществляемых в Армении реформ.
Посол Чешской Республики в Республике Армения отметил, что для него большая честь осуществлять дипломатическую миссию в Республике Армения и он приложит максимальные усилия для углубления армяно-чешского партнерства. По его словам, Чехия поддерживает демократические реформы в Армении и готова развивать отношения как на двусторонней, так и на многосторонней основе в форматах ЕС и Восточного партнерства.
Собеседники обсудили вопросы расширения торгово-экономического сотрудничества по взаимовыгодным направлениям, затронули возможности налаживания прямого воздушного сообщения, обменялись мнениями о процессе либерализации визового режима в рамках ЕС.
Премьер-министр подчеркнул важность сбалансированной позиции Чешской Республики в процессе мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта.