Շուշիում բացվել է Հայ-իրանական գիտամշակութային կենտրոն
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը հոկտեմբերի 14-ին Շուշի քաղաքում ներկա է գտնվել Հայ-իրանական գիտամշակութային կենտրոնի բացման արարողությանը:
Նախագահ Սահակյանը երախտագիտություն է հայտնել «Իդեա» եւ Արեւելյան պատմական ժառանգության պահպանման հիմնադրամներին  նախագծի իրականացման համար,  հույս հայտնելով, որ կենտրոնը կարեւոր դերակատարություն կունենա հայ-իրանական կապերի ամրապնդման, միջկրոնական եւ քաղաքակրթական երկխոսության, ինչպես նաեւ Շուշիում զբոսաշրջության զարգացման գործում:
Միջոցառմանը ներկա էին Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, ԱՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, պետնախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը, Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը, բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, ներկայացուցիչներ սփյուռքից եւ հյուրեր արտերկրից:

В Шуши открылся армяно-иранский научно-культурный центр
Президент Республики Арцах Бако Саакян 14 октября присутствовал на церемонии открытия армяно-иранского научно-культурного центра в городе Шуши.
Бако Саакян выразил признательность Фонду "Идея" и Фонду по охране восточного исторического наследия за осуществление проекта, выразив надежду, что центр будет играть важную роль в деле укрепления армяно-иранских связей, развития межрелигиозного и цивилизационного диалога, равно как и развития туризма в Шуши.
На мероприятии присутствовали предводитель Арцахской епархии Армянской Апостольской Церкви архиепископ Паргев Мартиросян, председатель Национального собрания Ашот Гулян, госминистр Григорий Мартиросян, министр образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Араик Арутюнян, другие высокопоставленные должностные лица, представители Диаспоры, гости из-за рубежа.