Բոլորին համարժեք պատասխանները տրվել են․ Էնֆիաջյանը՝ Ադրբեջանի պատվիրակության հետ տեղի ունեցածի մասին (տեսանյութ)
Սեպտեմբերի 18-ին Թուրքիայի Գիրեսուն քաղաքում տեղի է ունեցել Սևծովյան տնտեսական համագործակցության ԽՎ տնտեսական, առևտրի, տեխնոլոգիական և բնապահպանական հարցերի հանձնաժողովի 53-րդ նիստը։
Խորհրդարանում հրավիրված մամուլի ասուլիսում Ազգային ժողովի փոխնախագահ Վահե Էնֆիաջյանը տեղեկացրեց, որ Ադրբեջանի պատվիրակության ղեկավար Էլդար Գուլիեվը հայտարարությամբ էր հանդես եկել տարածքային ամբողջականության վերաբերյալ, ինչին ինքն արձագանքել է։ Ըստ Վահե Էնֆիաջյանի՝ հայտարարությունը կապված է եղել «20% գրավված հողերի» վերաբերյալ։
Վահե Էնֆիաջյանը անթույլատրելի է համարել նման ելույթները։
«Մեր խոսակցությունը վեճի վերածվեց իմ ելույթից հետո, երբ ես անդրադարձա իրենց պատվիրակության ղեկավարի ելույթին՝ մատնանշելով, որ անթույլատրելի եմ համարում նման ելույթները, երկրները, եթե ներկա չեն, նրանց վերաբերող հարցերը չքննարկվեն։ Եվ դրանից հետո վիճաբանությունը տեղի է ունեցել։ Բոլորին համարժեք պատասխանները տրվել է, մեկնաբանությունները արվել է»,- շեշտեց Վահե Էնֆիաջյանը։
«Ես իմ ելույթում անդրադարձել եմ Արցախում տեղի ունեցած և տեղի ունենալիք ընտրություններին՝ մատնանշելով, որ բոլոր ժամանակահատվածներում ժողովրդավարական ամենաբարձր սահմանված չափանիշներին մշտապես համապատասխան և ներդաշնակ քաղաքական գործընթացներ են տեղի ունեցել։ Նրանց հայտարարությունները անհեթեթ և քաղաքական հարթակին ոչ համապատասխան հայտարարություններ են եղել»,- հավելեց նա։
Վահե Էնֆիաջյանը հավելեց, որ նկատողություն է արել գլխավոր քարտուղարին, որը փորձել է միջամտել և թույլ չտալ հայկական պատվիրակությանը արտահայտվել։

Всем были даны адекватные ответы: Энфиаджян о происшедшем с азербайджанской делегацией (видео)
18-го сентября в турецком городе Гиресун состоялось 53-е заседание комиссии по ПА Черноморского экономического сотрудничества по экономическим, торговым, технологическим и экологическим вопросам.
На созванной в парламенте пресс-конференции вице-председатель Национального собрания Вагэ Энфиаджян сообщил, что глава азербайджанской делегации Эльдар Гулиев выступил с заявлением относительно территориальной целостности, на что он отреагировал. По словам Вагэ Энфиаджяна, заявление было связано с «20% оккупированных земель».
Вагэ Энфиаджян счел подобные явления неприемлемыми.
«Наш разговор превратился в спор после моего выступления, когда я обратился к заявлению главы их делегации, указав, что считаю  недопустимым подобные явлнения: если страны не присутствуют, относящиеся к ним вопросы не должны обсуждаться. И  после этого произошел спор. Всем были даны адекватные ответы, сделаны комментарии», - подчеркнул Вагэ Энфиаджян.
«Я в своем выступлении обратился к состоявшимся и проходящим в Арцахе выборам, указав, что во все времена проходили политические процессы,  всегда соответствующие самым высоким демократическим критериям и гармоничные. Их заявления были нелепыми и не соответствующими политической платформы заявлениям», - добавил он.
Вагэ Энфиаджян добавил, что сделал замечание генеральному секретарю, который пытался вмешаться и не позолить армянской делегации высказаться.