«WCIT 2019»-ը հայտարարում է կամավորական շարժման մեկնարկի մասին
«WCIT 2019» -ՏՏ համաշխարհային համաժողովի գրասենյակը հայտարարում է կամավորական շարժման մեկնարկի մասին։ Այսօրվանից բոլոր ցանկացողները կարող են միջոցառման պաշտոնական կայքում լրացնել հայտը, որի համար դիմողի հիմնական տեղեկություններից բացի, պահանջվում է նաև մասնակցության մոտիվացիայի մասին տեսահոլովակ։ Հայտերի ներկայացման ժամկետն ընդամենը 10 օր է։
«WCIT 2019» –ՏՏ համաշխարհային համաժողովը՝ ՏՀՏ աշխարհի խոշորագույն ու հեղինակավոր միջոցառումներից մեկը, այս տարի տեղի կունենա Երևանում՝ Հայաստանում, Հոկտեմբերի 6-9-ին։
«Հաշվի առնելով փաստը, որ հայտը բացելուց դեռևս շաբաթներ առաջ անհավանական քանակի զանգեր ու դիմումներ էինք ստանում, արդեն պարզ է, որ մրցակցությունը մեծ է լինելու։ Ընտրությունը կատարելիս նախապատվությունը կտրվի ՏՏ ոլորտի աշխատակիցներին և ուսանողներին, մի քանի լեզուների իմացությամբ հավակնորդներին, որոնք ժամանակի համատեղության որևէ խնդիր չեն ունենա, մեծ էնտուզիազմ ու ճկունություն կցուցաբերեն»,- նշել է «WCIT 2019»-ի կամավորական կորպուսի ղեկավար Ղազար Հակոբյանը։
Բարձրաստիճան հյուրերին ուղեկցող կամավորների ընտրությունը կկատարվի ավելի խիստ չափանիշներով․ նախապատվությունը կտրվի Հայաստանը, Երևանը, ՏՀՏ ոլորտը լավագույնս ճանաչող լեզուների իմացությամբ մասնագետներին ու հավակնորդներին։
Ընտրվող 250 կամավորների համար վերապատրաստումներ կանցկացվնեն, իսկ մասնակցությունից հետո հավաստագրեր ու հուշանվերներ կստանան։
Հայաստանը կհյուրընկալի ավելի քան 2500 մասնակից՝ շուրջ 70 երկրից. նրանք քննարկումներ կանցկացնեն «Ապակենտրոնացման ուժը․ ակնկալիք և վտանգ», «Մեքենաները հառնում են», «Սև Կարապ», «Բլոքչեյնի նորարարությունը խաչաձևվում է կապիտալի հետ», «Արհեստական բանականությունը գենոմիկայում», «Որքան կանաչ է Սիլիկոնային հովիտը», խելացի քաղաքներ, ստարտափներ և ինկուբատորներ թեմաներով։
Համաժողովի օրերին Հայաստանը կհյուրընկալի ՏՏ աշխարհի առաջատարների ու նորարարների, գլոբալ քաղաքականության առաջնորդների, կառավարությունների ու կորպորացիաների, սկսնակ ձեռնարկությունների ղեկավարների, խոշոր ներդրողների: WCIT 2019 –ի խորագիրն է «Ապակենտրոնացման ուժը. ակնկալիքներ և վտանգներ»։ Համաժողովի ընթացքում հանգամանորեն կքննարկվի, թե ինչպես են տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիաները թե՛ դրական, թե՛ բացասական առումներով վերափոխում մեր կյանքը, ինչ ազդեցություն են ունենում շահույթի և բարեկեցության, ապահովության և անվտանգության, ժողովրդավարության և մարդասիրության վրա։

WCIT 2019 объявляет о начале волонтерского движения
Офис Всемирного ИТ-форума “WCIT 2019” - объявляет о начале волонтерского движения. С 20 августа все желающие могут заполнить заявку на официальном сайте мероприятия, для чего, помимо основных сведений заявителя, требуется также видеоклип о мотивации участия. Срок подачи заявок - всего 10 дней.
“WCIT 2019” - Всемирная ИТ-конференция - одно из крупнейших и престижных мероприятий в мире ИКТ, в этом году она состоится в Ереване с 6 по 9 октября.
“Учитывая тот факт, что еще за несколько недель до начала приема заявок мы получали невероятное количество звонков и заявлений, уже ясно, что конкуренция будет большой. При выборе предпочтение будет отдаваться сотрудникам и студентам сферы ИТ, претендентам со знанием нескольких языков, у которых не будет каких-либо проблем с временем по совместительству, и которые проявят большой энтузиазм и гибкость”, - отметил руководитель волонтерского корпуса “WCIT 2019” Казар Акопян.
Выбор добровольцев, сопровождающих высокопоставленных гостей, будет делаться по более строгим критериям: предпочтение будет отдано специалистам и претендентам со знанием языков, наилучшим образом знающих Армению, Ереван, сферу ИКТ.
250 отобранных волонтеров пройдут переподготовку, а после участия получат сертификаты и сувениры.
Армения примет более 2000 участников из 70 стран. Они проведут обсуждения на темы “Сила децентрализации: ожидание и опасность”, “Машины наступают”, “Черный лебедь”, ”Инновации Блокчейна перекрещиваются с капиталом”, “Искусственный интеллект в геномике”, “Какая зеленая Силиконовая долина”, “Умные города, стартапы и инкубаторы”.
Участниками форума будут лидеры и новаторы мира ИТ, лидеры глобальной политики, правительств и корпораций, руководители начинающих предприятий, крупные инвесторы. “WCIT 2019” пройдет под именем “Сила децентрализации. Ожидания и опасности”. В ходе “WCIT 2019” подробно будут обсуждаться, как информационные и коммуникационные технологии трансформируют нашу жизнь, как в позитивном, так и в негативном плане, какое влияние оказывают на прибыль и благосостояние, безопасность и безопасность, демократию и гуманизм.
“WCIT 2019 - Всемирный форум ИТ” состоится в Ереване с 6 по 9 октября. Форум проводится в Армении под высоким патронатом и при содействии Правительства РА. Всемирный форум ИТ был основан Всемирным альянсом информационных технологий и услуг. Форум организует Союз предприятий передовых технологий.