Ապահովագրական մի շարք ընկերություններ ինքնուրույն հաշվարկել և ՊԵԿ են ներկայացրել ճշգրտված հաշվետվություններ
Պետական եկամուտների կոմիտեի քննչական վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 205-րդ հոդվածի հատկանիշներով՝ հարկը, տուրքը կամ պարտադիր այլ վճարն առանձնապես խոշոր չափերով չվճարելու նպատակով՝ օրենքով սահմանված հաշվետվություններում, հաշվարկում, հայտարարագրում կամ հարկման հիմք հանդիսացող փաստաթղթում ակնհայտ կեղծ տվյալ մտցնելու դեպքի առթիվ մի շարք ապահովագրական ընկերությունների վերաբերյալ հարուցվել են քրեկան գործեր:
Քննված և քննվող քրեական գործերի նախաքննության ընթացքում վերջիններս շրջանառության հարկ վճարող հանդիսացող Ա/Ձ-ներից ստացել են ապահովագրական միջնորդի ծառայություններ, որոնք չեն ունեցել վարձու աշխատողներ և հաշվարկային փաստաթղթեր դուրս են գրել բացառապես ապահովագրական ընկերություններին՝ նման եղանակով ապահովելով ծառայությունների ստացման բարձր տոկոսայնություն: Նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված տվյալների համաձայն, Ա/Ձ-ների կողմից մատուցված ապահովագրական միջնորդի ծառայություններն  իրատեսական չեն եղել, ինչի արդյունքում էլ ապահովագրական ընկերությունների կողմից շահութահարկի հաշվարկներում համախառն եկամտից ցույց են տրվել չհիմնավորված նվազեցումներ:
Քննության ընթացքում որոշ ապահովագրական ընկերություններ, գիտակցելով և ընդունելով իրենց կողմից ծավալած գործունեության ընթացքում հարկերի հաշվարկման մեջ թույլ տված խախտումները, դրսևորել են պատշաճ հարկ վճարողի վարքագիծ, մասնավորապես, մինչև համալիր հարկային ստուգումներ իրականացնելը  վերջիններս ինքնուրույն հաշվարկել և հարկային մարմնին են ներկայացրել ճշգրտված հաշվետվություններ և վճարել դրանցից բխող շուրջ 218 միլիոն 483 հազար ՀՀ դրամի  հարկային պարտավորություն:
Միաժամանակ, որոշ ապահովագրական ընկերությունների վերաբերյալ քրեական գործերի նախաքննությունը շարունակվում է:

Ряд страховых компаний самостоятельно рассчитали и представили КГД уточненные отчеты
В следственном управлении Комитета по государственным доходам по признакам статьи 205 Уголовного кодекса РА по факту внесения заведомо ложных данных в установленные законом отчеты, расчеты, декларацию или документ, являющийся основанием для налогообложения, в ряде страховых компаний возбуждены уголовные дела. В ходе предварительного следствия по расследованным и расследуемым уголовным делам последние получали услуги страхового посредника, не имея наемных работников и выписывали расчетные документы исключительно страховым компаниям, обеспечивая таким образом высокий процент получения услуг.
Согласно данным, полученным в ходе предварительного следствия, предоставленные услуги страхового посредника, не были реальными, в результате чего страховые компании в расчетах налога на прибыль из валового дохода показывали необоснованные вычеты.
В ходе расследования некоторые страховые компании, осознав и приняв нарушения, допущенные при расчете налогов в ходе своей деятельности, проявили поведение налогоплательщика, в частности, до проведения комплексных налоговых проверок последние самостоятельно подсчитали и представили налоговому органу уточненные отчеты и выплатили вытекающие из них налоговые обязательства на сумму около 218 млн 483 тысяч драмов.
В то же время предварительное следствие по уголовным делам в отношении некоторых страховых компаний продолжается.
Уведомление: обвиняемый в преступлении считается невиновным, пока его вина не доказана вступившим в законную силу приговором суда.