Օրացույց.23-ը հուլիսի. Արկադի Վարդանյանը որոշել է տեր կանգնել Հայաստանին (տեսանյութ)
1998-ի հուլիսի 23-ին Մոսկվայից ժամանած Ռուսաստանի կինեմատոգրաֆիստների անդամ Բորիս Հայրապետյանը հայ կինեմատոգրաֆիստներին կոչ է անում պետությունից փող չուզել. «Մշակեք բիզնես ծրագիր եւ դրանով պետության հետ մտեք գործընկերային հարաբերությունների մեջ»։
Նույն օրը նախագահական ապարատում Ռոբերտ Քոչարյանը ներկայացնում է ամերիկահայ գործարար Վահագն Հովնանյանին, որին Երեւանի քաղաքապետարանը նոր ավան կառուցելու համար հող է տվել։ Հովնանյանն ուրախ է, որ նոր թոռնիկ է ունեցել 100 հեկտարանոց հողատարածքի տեսքով։ Հայտնի է, որ ներդրվելու է 100 միլիոն դոլար, ավանի կառուցման վրա աշխատելու է 20 հազար մարդ։ Ենթադրվում է, որ բնակիչները հիմնականում կլինեն սփյուռքահայ. «Ամերիկայի մեջը դրված է, որ ընդհանրապես երկու-երեք տուն կունենա մարդ՝ մեկը ամառային, մեկը ձմեռային»։
1999-ի այս օրերին Հայաստանում թանկացել է բենզինը եւ բազմաթիվ բենզակայաններ վառելիքի այդ տեսակից չեն վաճառում ։ Երեկոյան ժամերին 20 լիտրը 5 հազար դրամով վաճառվող բենզինը դառնում է 10-ից 12 հազար։ «Հայնավթ» ասոցիացիայի փոխնախագահ եւ բենզինի խոշորագույն ներկրորղ Միխայիլ Բաղդասարովը բենզինի գնի բարձրացումը պատճառաբանում է Սեւ ծովում եղանակի կտրուկ վատացումով։ Դա սակայն չի ազդել միջքաղաքային եւ երթուղային ուղեվարձի վրա «Մենք մեր գինը չենք փոխել, որպեսզի ուղեւորները չփախնեն ստեղից։ Սա միշտ էլ եղել ա, միշտ էլ ամեն տարի էս ձեւի ինչ-որ կրիզիս եղել ա»։
Հայաստանի նյութաբանության գիտաարտադրության ինստիտուտը 1999-ի հուլիսի 23-ին հրաման է ստանում 10 օրում ազատել շենքը ։ Մարդիկ դժգոհում են, բայց հնազանդ կատարում առեւտրի եւ արդյունաբերության նախարար Հայկ Գեւորգյանի հրահանգը։ Մի քանի ամիս առաջ էլ այդ ինստիտուտի կողքի մեկ այլ ինստիտուտի շենք էին ազատել աշխատողներից «Էսպիսի խոսակցություն կա՝ ով առել ա էս կողքի շենքը համապատասխան, ասում են, կաշառք էլ տվել ա ինչ-որ իշխանություններին, թե որտեղ, որ էս շենքն էլ առնի եւ էդ պատճառով մեզ ժամանակավոր հանում են ստեղից, որ էս կողքի առնողին տան»։
Ռուսաստանցի գործարար, մեկ անգամ արդեն դատապարտված Արկադի Վարդանյանը որոշել է տեր կանգնել Հայաստանին Ինքը մտադիր է համախմբել երկրում մնացած առողջ ուժերը եւ ստեղծել մտավորական վերնախավ, որն էլ պիտի վերցնի քաղաքական իշխանությունը։ Ինքը նրանց մեջ է. «Ինձ հետ միասին են մի քանի տասնյակ շատ հարգարժան, կյանքով ստուգված անձնավորություններ»։
Կոալիցիոն կառավարության անդամ Դաշնակցությունը 2008-ի հուլիսի 23-ին դժգոհում է, որ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի ղեկավարած արմատական ընդդիմությունը մերժում է իշխանությունների հետ երկխոսությունը։ Առաջին նախագահը պահանջում է ազատ արձակել նախագահի ընտրություններից հետո ձերբակալված քաղբանտարկյալներին, մինչդեռ Դաշնակցությունը վիճարկում է քաղբանտարկյալ բառը։ «Կան հոդվածներ, որոնք, ի վերջո, իրենց մեջ մոտիվացիայի իմաստով քաղաքական երանգավորում ունեն: Չնայած այդ հոդվածները Քրեական օրենսգրքի մեջ են», - ասում է Արմեն Ռուստամյանը:
Նույն օրը լրագրողները պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանից հետաքրքրվում են՝ այդքան դժվա՞ր է բացահայտել մարտի 1-ը։ «Ոչ,-ասում է նախարարը,-բայց այդ հարցով ես չեմ զբաղվում»։ Սեյրան Օհանյանը մարտի 1-ին, երբ մայրաքաղաք էին բերվել նաեւ բանակային զորքեր, Հայաստանի զինված ուժերի շտաբի պետն էր։
2010-ի հուլիսի 23-ին «Ժառանգություն» կուսակցությունն զգում է, որ իշխանությունն ուր որ է փոխվելու է ։ Իշխանության վարքն է այդպես թելադրում։ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, որի կարծիքով Հայաստանի հաջորդ նախագահը պետք է լինի կին, չի բացառում, որ ինքն էլ իր թեկնածությունը կառաջադրի «Մենք պետք է կարողանանք այդ եղանակը գտնել, որ այս անգամ հասարակությունը ունենա ընդդիմադիր իր թեկնածուն»։
2012-ի առաջին կիսամյակում էկոնոմիկայի նախարարությունը 7 տոկոս տնտեսական աճ է արձանագրել։ Նախարար Տիգրան Դավթյանը հույս ունի, որ դինամիկան կպահպանվի եւ նոր ձեռնարկություններ կգործեն արդեն արտոնություններով. «Դա եւ հարկային ռեժիմներիի տրամադրումն է, դա առանձնահատոկ մաքսային ռեժիմի տրամադրումն է, դա անմիջական վարկավորման մեխանիզմներն են»։

Календарь: 23-го июля. Аркадий Варданян решил взять на себя заботу об Армении (видео)
23-го июля 1998 года прибывший из Москвы член Российского дома кинематографистов Борис Айрапетян призывает армянских кинематографистов не просить денег у государства: “Разрабатывайте бизнес-программы и тем самым вступайте в партнерские отношения с государством”.
В тот же день в президентском аппарате Роберт Кочарян представляет американского бизнесмена армянского происхождения Ваагна Овнаняна, которому мэрия Еревана дала землю для строительства нового квартала. Овнанян рад, что у него появился новый внук в виде земельного участка в 100 гектаров. Известно, что будет внедрено 100 миллионов долларов, над строительством участка будут работать 20 тысяч человек. Предполагается, что жителями в основном будут армяне из диаспоры: “В Америке принято, чтобы у человека было два-три дома: один летний, другой – зимний”.
В эти дни 1999 года в Армении подорожал бизнес и многочисленные бензоколонки не продают этот вид топлива. В вечерние часы 20 литров бензина, продаваемого за 5 тысяч драм, стоит от 10-и до 12 тысяч. Вице-председатель ассоциации “Айнафт” и крупнейший импортер бензина Михаил Багдасаров мотивирует повышение цены на бензин резким ухудшением погоды на Черном море. Это однако не повлияло на межгородской и маршрутный тариф за проезд. “Мы не изменили цену, чтобы пассажиры отсюда не убежали. Это всегда было, всегда каждый год был какой-то подобный кризис”.
Институт материаловедения научного производства Армении 23-го июля 1999 года получает приказ освободить здание в течение 10 дней. Люди недовольствуют, но покорно выполняют инструкцию министра торговли и промышленности Айка Геворгяна. Несколько месяцев назад рядом с этим институтом от работников освободили здание другого института. “Есть такой разговор: тот кто сделал это здание рядом соответственно говорят дали взятку каким-то властях, где купить это здание, поэтому нас отсюда временно увольняют, чтобы дать тому, кто купил здесь рядом”.
Российский бизнесмен, однажды уже судимый Аркадий Варданян решил взять на себя заботу об Армении. Он намерен сплотить оставшиеся в стране здоровые силы и создать интеллектуальную элиту, которая и должна взять политическую власть. Он среди них: “Вместе со мной есть несколько десятков очень уважаемых, проверенных жизнью личностей”.
Член коалиционного правительства Дашнакцутюн 23-го июля 2008 года недовольствует, что радикальная оппозиция во главе с Левоном Тер-Петросяном отвергает диалог с властью. Первый президент требует освободить политзаключенных, арестованных после президентских выборов, между тем Дашнакцутюн оспаривает слово политзаключенный. “Есть статьи, которые в конечном итоге имеют в себе политическую окраску в плане мотивации. Несмотря на то, что эти статьи находятся в Уголовном кодексе”,  - говорит Армен Рустамян.
В тот же день журналисты интересуются у министра обороны Сейрана Оганяна: так трудно раскрыть 1-е марта? “Нет, - говорит министр, - но этим вопросом я не занимаюсь”. Сейран Оганян 1-го марта, когда в столицу привели и армейские войска, был начальником штаба вооруженных сил Армении.
23-го июля 2010 года партия “Наследие” чувствует, что власть вот-вот сменится. Это диктует поведение власти. Раффи Ованнисян, по мнению которого следующим президентом Армении должна стать женщина, не исключает, что и он выдвинет кандидатуру: “Мы должны суметь найти этот способ, чтобы на этот раз у общества был свой оппозиционный кандидат”.
В первом полугодии 2012 года министерство экономики зарегистрировало 7%-й экономический рост. Министр Тигран Давтян надеется, что динамика сохранится и новые предприятия будут действовать уже с льготами: “Это и предоставление налоговых режимов, и предоставление особого таможенного режима, это механизмы непосредственного кредитования”.