Նիկոլ Փաշինյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Յուկիյա Ամանոյի մահվան կապակցությամբ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության գլխավոր տնօրեն Յուկիյա Ամանոյի մահվան կապակցությամբ, որում, մասնավորապես, ասված է.
«Խոր վշտով տեղեկացա Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության գլխավոր տնօրեն Յուկիյա Ամանոյի մահվան մասին:
Որպես փորձառու ղեկավար՝ գլխավոր տնօրեն պարոն Ամանոն ունեցավ բազմաթիվ նվաճումներ՝ մարտահրավերներով լի այս ժամանակներում առաջնորդելով Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությունը մեծ իմաստությամբ և նվիրումով:
Ջերմությամբ եմ հիշում վերջերս Երևանում ունեցած մեր հանդիպումը, որի ընթացքում քննարկեցինք փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող կարևորագույն հարցեր: Հայաստանում միշտ կհիշենք Յուկիյա Ամանոյին՝ որպես մեր երկրի անկեղծ բարեկամ, ով էական ներդրում է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության և Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության փոխգործակցության ամրապնդման գործում:
Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդի և կառավարության անունից հայտնում եմ իմ խորին ցավակցությունը և զորակցությունը Յուկիյա Ամանոյի ընտանիքին և հարազատներին»:

Никол Пашинян направил телеграмму соболезнования в связи с кончиной Юкия Амано
Премьер-министр Никол Пашинян направил телеграмму соболезнования в связи с кончиной генерального директора Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Юкия Амано. В послании, в частности, говорится:
С глубокой скорбью узнал о смерти генерального директора Международного агентства по атомной энергии Юкия Амано.
Как опытный руководитель генеральный директор Амано добился многочисленных достижений, руководя в эти полные вызовов времена Международным агентством по атомной энергии с большой мудростью и преданностью.
С теплотой вспоминаю нашу недавнюю встречу в Ереване, в ходе которой мы обсудили представляющие взаимный интерес важнейшие вопросы. В Армении мы всегда будем помнить Юкию Амано как искреннего друга нашей страны, который внес значительный вклад в укрепление сотрудничества между Республикой Армения и Международным агентством по атомной энергии.
От имени народа и правительства Республики Армения выражаю глубочайшие соболезнования и поддержку семье и родственникам Юкии Амано”.