Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը պատրաստվում է աննախադեպ հաջողություն գրանցել (տեսանյութ)
«Այն հաջողությունը, որ պատրաստվում է գրանցել հաջորդ համերգաշրջանում Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը, դեռ երբևէ չի ունեցել: Ավելին, շատ քիչ նվագախմբեր, և ոչ միայն Հայաստանում, այլև տարածաշրջանում կարող են խոսել նման ծրագրերի մասին»,- վստահ է նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը:
Նվագախումբը ելույթներ կունենա եվրոպական հայտնի համերգասրահներում: Դեռ բանակցային փուլում են և մանրամասների մասին ավելի ուշ կհայտնեն:
Նվագախումբը կհյուրընկալի աշխարհահռչակ կոմպոզիտորներ Գիա Կանչելիին, բրիտանացի կոմպոզիտոր և դիրիժոր Կարլ  Ջենկինսին, աշխարհի լավագույն թավջութակահարներից՝ Մարիո Բրունելլոյին: Մեր Նարեկ Հախնազարյանը ևս հանդես կգա նվագախմբի հետ:
Որպես հրավիրյալ դիրիժոր, Սերգեյ Սմբատյանն այս տարի յոթանասունից ավելի համերգներ է ղեկավարելու աշխարհի լավագույն նվագախմբերի հետ:
«Սա կարևոր է նաև նվագախմբի համար, քանի որ շփումը պրոֆեսիոնալ երաժշտական դաշտում, կապեր է ստեղծում և կարողանում եմ ինչ-որ ձևաչափով ակտիվացնել նաև նվագախմբի գործունեությունը»,- ասում է նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավարը:

Государственный симфонический оркестр Армении ожидает беспрецедентный успех (видео)
«Такого успеха, который Государственный симфонический оркестр Армении собирается отметить в следующем сезоне, у него еще никогда не было. Более того, очень немногие оркестры, и не только в Армении, но и в регионе, могут говорить о подобных программах», - уверен художественный руководитель и главный дирижер оркестра Сергей Смбатян.
Оркестр выступит в известных европейских концертных залах. Они пока находятся на стадии переговоров и представят подробности позднее.
В гостях у оркестра будут всемирно известные композиторы Гия Канчели, британский композитор и дирижер Карл Дженкинс, одного из лучших виолончелистов  в мире Марио Брунелло. Наш Нарек Ахназарян также выступит с оркестром.
В качестве приглашенного дирижера, Сергей Смбатян в этом году возглавит свыше семидесяти концертов с лучшими оркестрами мира.
«Это важно и для оркестра, поскольку общение в профессиональной музыкальной среде создает связи и нам удается в некоем формате активизировать и деятельность оркестра», - говорит художественный руководитель оркестра.