Տիգրան Ավինյանը հանդիպել է«Հայերը բանկային և ֆինանսական ոլորտներում» ցանցի անդամներին
ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման հարցերով բարձր մակարդակի քաղաքական ֆորումին մասնակցելու նպատակով Նյու Յորքում գնտվող փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը հուլիսի 15-ին կլոր սեղան-քննարկում է անցկացրել «Հայերը բանկային և ֆինանսական ոլորտներում»(ArmeniansinBanking& Finance) ցանցի անդամների հետ:
Իր ելույթում Տիգրան Ավինյանը ներկայացրել է Հայաստանի զարգացման տեսլականը և երկրի տնտեսությունում տեղի ունեցած վերջին զարգացումները: Այս առումով նա նշել է, որ երկրի զարգացման չափորոշիչը կառավարության համար անհատի ու հասարակության բարեկեցությունն ու տնտեսապես ամուր և կայուն պետությունն է։
Փոխվարչապետը համոզմունք է հայտնել, որ Հայաստանը կարող է հաղթահարել իր ռեսուրսային և աշխարհագրական սահմանափակումները՝ եթե երկրի զարգացման մոդելըհիմնվի մտքի անսահմանության և գաղափարի ուժի վրա, քանզի մարդկային կապիտալն է 21-րդ դարում զարգացման ամենակարևոր բաղադրիչը: Ավելին,  յուրաքանչյուր անհատ պետք է ստանձնի պատասխանատվության իր բաժինը զարգացման համար և, միևնույն ժամանակ, յուրաքանչյուր անհատ պետք է քաղի զարգացման օգուտները:
Տիգրան Ավինյանն անդրադարձել է տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտին՝ նշելով, որ Հայաստանը կարող է լինել չորրորդ արդյունաբերական հեղափոխության առաջնագծում՝ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության ու ստարտափ էկոհամակարգի զարգացման և գլոբալ արժեշղթաներում դիրքերի ամրապնդման միջոցով:
Իր ելույթում փոխվարչապետը անդրադարձ է կատարել Հայաստանի տնտեսության մրցակցային առավելություններին, բիզնես և ներդրումային միջավայրի բարելավմանն ուղղված քայլերին, քաղավիացիայի և զբոսաշրջության զարգացման տեսլականին, երկրի ֆինանսական համակարգի առանձնահատկություններին, կառավարման համակարգի բարեփոխումներին և հանրային ծառայությունների թվայնացմամբ` հաշվետվողականություն և արդյունավետություն ապահովելու հանձնառությանը: Ներդրումային հնարավորությունների մասին խոսելիսՏիգրան Ավինյաննանդրադարձել է վերջերս կառավարության կողմից ստեղծված Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդիգործունեությանը և ապագա ծրագրերին:Խոսք է գնացել նաև փոքր և միջին ձեռնարկությունների՝երկրի տնտեսական կյանքում դերակատարության և դրանց զարգացման հարցում տարբեր քաղաքականությունների առանձնահատկությունների մասին։
Տիգրան Ավինյանը նշել է, որ հաջողության հասնելու կարևոր գրավականներից է լինելու կարողությունների, տաղանդի, գիտելիքների և փորձի փոխանակումը Հայաստանի ու Սփյուռքի միջև և դրա նպատակով տարբեր գործիքների և ծրագրերի ստեղծումը:  Այս համատեքստում փոխվարչապետը խոսել է նաև ֆինանսական շուկաներում կարիքների գնահատման և «Սփյուռքի պարտատոմսեր» թողարկելու ուղղությամբ ռազմավարության մշակման գործընթացում Սփյուռքի ակտիվ ներգրավման հնարավորության մասին։

Тигран Авинян встретился с членами организации“Армяне в банковской и финансовой сферах”
Вице-премьер РА Тигран Авинян, находящийся в Нью-Йорке для участия в политическом форуме высокого уровня по вопросам устойчивого развития ООН, 15 июля провел круглый стол-обсуждение с членами организации “Армяне в банковской и финансовой сферах”  (Armenians in Banking & Finance).
В своем выступлении Тигран Авинян представил видение развития Армении и последние развития в экономике страны. В этом плане он отметил, что критерием развития страны для правительства является благосостояние личности и общества, а также экономически крепкое и стабильное государство.
Вице-премьер выразил уверенность, что Армения сможет преодолеть свои ресурсные и географические ограничения, если модель развития страны будет основана на бесграничности мысли и силе идеи, поскольку человеческий капитал - самый важный компонент развития в 21 веке. Более того, каждый человек должен взять на себя свою долю ответственности за развитие и, в то же время, каждый человек должен извлечь выгоду из развития. Тигран Авинян коснулся сферы информационных и высоких технологий, отметив, что Армения может быть на передовой четвертой промышленной революции посредством развития высокотехнологичной промышленности и стартап-экосистемы и укрепления позиций в звеньях глобальных ценностей.
В своем выступлении вице-премьер коснулся конкурентных преимуществ экономики Армении, шагов, направленных на улучшение бизнес-и инвестиционной среды, видения развития гражданской авиации и туризма, особенностей финансовой системы страны, реформ системы управления и оцифровки общественных услуг, обязательства по обеспечению подотчетности и эффективности. Говоря об инвестиционных возможностях, Тигран Авинян коснулся деятельности созданного недавно правительством Фонда государственных интересов Армении и будущих программ. Речь шла также о роли малых и средних предприятий в экономической жизни страны и особенностях различных политик в вопросе их развития. Тигран Авинян отметил, что важным залогом успеха будет обмен способностями, талантом, знаниями и опытом между Арменией и диаспорой и с этой целью создание различных инструментов и программ.
В этом контексте вице-премьер-министр говорил также о возможности активного вовлечения диаспоры в процесс разработки стратегии по оценке потребностей на финансовых рынках и выпуску “облигаций диаспоры”.