«Սանիթեքը» ոչ մեկի հետ չի խոսում շանտաժի լեզվով. ընկերության արձագանքը՝ Հայկ Մարությանին
Ի պատասխան մամուլում շրջանառվող տեղեկատվության՝ հարկ ենք համարում նշել, որ «Սանիթեք» ընկերությունը երբևէ չի հրաժարվել վճարել որևէ ենթակապալառուի, մատակարարի կամ աշխատակցի: Ընկերությունը, ինչպես ցանկացած տնտեսվարող սուբյեկտ, ինքնուրույն է տնօրինում իր ֆինանսական ռեսուրսները և ընտրում դրանց ծախսման առաջնահերթությունները:
Այս պահին ընկերությունում առկա են ֆինանսական դժվարություններ, որոնք պայմանավորված են նաև քաղաքապետարանի կողմից կիրառվող չարդարացված ոչ համաչափ սանկցիաներով և չհիմնավորված տուգանքներով։
Անդրադառնալով այսօր քաղաքապետարանում տեղի ունեցած աշխատանքային խորհրդակցության ընթացքում քաղաքապետի կողմից հնչեցրած այն ձևակերպմանը, որ «աշխարհում չկա այնպիսի մարդ, որը կարող է երևանցիների հետ շանտաժի լեզվով խոսել»՝ ընկերությունը տեղեկացնում է, որ երբևէ ոչ մեկի հետ շատաժի լեզվով չի խոսել և չի խոսում։ Ընկերությունը ենթակապալառուների նկատմամբ վճարային պարտավորություններն այս պահին հնարավորություն չունի կատարել բացառապես  քաղաքապետարանի ոչ կառուցողական գործողությունների հետևանքով։
Իսկ ինչ վերաբերվում է քաղաքապետի կողմից հնչեցված հուզական մտքերին, ապա դրանք ավելի են դժվարացնում առանց այն էլ ստեղծված բարդ իրավիճակը և ընկերության բաժնետերերի կողմից նախաձեռնած կառուցողական երկխոսությունը տանում են փակուղի։
Ինչպես և նախկինում տեղեկացրել էինք, առաջիկա օրերին «Սանիթեք» ընկերությունը կհրավիրի աննախադեպ մաշտաբների մամուլի ասուլիս, որի ժամանակ կներկայացվեն բոլոր այն փաստերը, որոնք մինչ այս մնում էին ստվերում` բանակցային գործընթացի շահերից ելնելով: Ասուլիսի ընթացքում ընկերության ներկայացուցիչները կպատասխանեն բոլոր հուզող հարցերին:

«Санитек» ни с кем не говорит на языке шантажа: ответ компании Айку Марутяну
В ответ на обращающуюся в прессе информацию, считаем необходимым отметить, что компания “Санитек” никогда не отказывалась платить своим субподрядчикам, поставщикам или сотрудникам. Компания, как любой хозяйствующий субъект, самостоятельно распоряжается своими финансовыми ресурсами и выбирает приоритет их расходования.
В настоящий момент в компании имеются финансовые сложности, обусловленные, в том числе,  несоразмерными санкциями и необоснованными штрафами со стороны мэрии.
Обратившись на формулировку мэра во время рабочего совещания в мэрии, что “в мире нет такого человека, который может говорить на языке шантажа с ереванцами”, компания сообщает, что никогда и ни с кем не говорила и не говорит на языке шантажа. Компания в настоящий момент не имеет возможности выполнить платежные обязательства по отношению к субподрядчикам исключительно вследствие неконструктивных действий мэрии.
А что касается эмоциональных мыслей, озвученных мэром, они еще более усложняют и без того сложную ситуацию и ведут в тупик конструктивный диалог, инициированный акционерами компании.
Как сообщалось ранее, в предстоящие дни компания “Санитек” созовет пресс-конференцию, на которой будут представлены все те факты, которые до сих пор оставались в тени, исходя из интересов переговорного процесса. Во время пресс-конференции представители компании ответят на все волнующие вопросы.