«Դրոշի այրելն ուղղված չէ թուրք ժողովրդի դեմ, այլ՝ տարիներ տևող թուրքական ժխտողականության» (տեսանյութ)
Իբրև Թուրքիայի պետական ժխտողական քաղաքականության խորհրդանիշ, դրա դեմ բողոքի արտահայտություն այրում ենք Թուրքիայի Հանրապետության դրոշը. Ազատության հրապարակում լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ ասաց Հայ հեղափոխական դաշնակցության անդամ, լրագրող Գեղամ Մանուկյանը՝ անդրադառնալով ամեն տարի ապրիլի 23-ին ջահերի երթից առաջ թուրքական դրոշի այրման արարողությանը։
ՀՅԴ-ականի խոսքով՝ այս տարի այրելուց հետո, այնպիսի տպավորություն էր ստեղծվել, որ այս քայլի դեմ  որոշ շրջանակներ կազմակերպված արշավ էին սկսել սոցիալական ցանցերում։
«Կառավարման համարկարգի մի պաշտոնյա, առնվազն մեկը, հայտարարեց, որ Թուրքիայի Հանրապետության դրոշ այրելը քրեական հանցանք պարունակող քայլ է, և դա ոստիկանության կողմից պետք է դիտվի որպես հանցագործություն»,- մանրամասնեց նա։
Մանուկյանի համար անհասկանալի էր որոշ քաղաքացիների այդպիսի արձագանքը։ «Ես որպես ՀՀ քաղաքացի, շարունակելով երտասարդների՝ դրոշ այրելու քայլը, հիմա այրում եմ ԹՀ դրոշը»,- ասաց նա և այրեց թղթե դրոշը։
Լրագրողը հիշեց, որ տարիներ առաջ 2010-11 թթ. ջահերով երթի օրը պետք է հանդիպեր թուրք լրագրողների։ Վերջիններս  հենց դրոշի այրման պահին էին եկել և տեսնելով՝ այլայլվել էին, սակայն Մանուկյանը թուրքերենով բացատրել էր, որ այս քայլն ուղղված չէ թուրք ժողովրդի դեմ, այլ՝ տարիներ տևող թուրքական ժխտողականության։

«Сожжение флага направлено не против народа, а против многолетнего турецкого отрицания» (видео)
В качестве символа государственной отрицающей политики Турции, выражения протеста сжигаем флаг Турецкой Республики  - во время брифинга с журналистами на Площади Свободы сказал член Армянской революционной партии Дашнакцутюн, журналист Гегем Манукян, обратившись к ежегодной церемонии сожжения турецкого флага перед шествием с факелами 23-го апреля.
По словам АРФД, в этом году после сожжения создалось впечатление, что против этого шага некоторые круги начали организованную кампанию в соцсетях.
«Один чиновник из правительственной системы, как минимум один, объявил, что сожжение флага Турецкой Республики – это шаг, содержащий уголовное правонарушение, и полиция должна рассматривать это в качестве преступления»,- детализировал он.
Манукяну непонятна подобная реакция некоторых граждан. “Я как гражданин РА, продолжая шаг молодежи по сожжению флага, сейчас сжигаю флаг ТР”, - сказал он и сжег бумажный флаг.
Журналист вспомнил, что несколько лег назад в день шествия с факелами 2010-11гг. должен был встретиться с турецкими журналистами. Последние пришли как раз в момент сожжения флага и, увидев, рассердились, однако Манукян объяснил на турецком, что этот шаг направлен не против турецкого народа, а против длящегося годами турецкого отрицания.