ՀՀ Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանն այսօր պետք է քններ «Չորրորդ իշխանություն» թերթի`«Օգոստոս» գործակալության բողոքն ընդդեմ «Գինդ» տպարանի:
Ինչպես լրագրողների հետ զրույցում նշեց «Օգոստոս» գործակալության ներկայացուցիչ Էդգար Հովհաննիսյանը` Վերաքննիչ դատարան ներկայացված բողոքը վերաբերում էր այն ապացույցներին, որոնք Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը օբյեկտիվորեն ու բազմակողմանի չի հետազոտել:
Ըստ Էդգար Հովհաննիսյանի` «Գինդ» տպարանի կողմից իրենց ներկայացված տույժերն անհիմն հաշվարկների վրա են հիմնված:
«Վերաքննիչ ներկայացված մեր բողոքն հիմնավոր է, եւ այն պետք է բավարարվի: Պետք է գումարի բռնագանձման որոշումը բեկանվի ու նոր քննություն նշանակվի, գործը ետ գնա Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարան»,- հայտարարեց նա:
Հիշեցնենք, որ 2009թ. նոյեմբերի 16-ին Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի վճռով` «Գինդ» ՍՊԸ-ի քաղաքացիական հայցը բավարարվել էր մասնակի: Արդյունքում «Չորրորդ իշխանություն» թերթի պատասխանատու «Օգոստոս» գործակալությունից պետք է բռնագանձվեր 2 մլն 673 165 դրամը` իբրեւ պայմանագրերով սահմանված տպագրական ծառայությունների մատուցման համար չվճարված եւ դրա վրա հաշվարկված տույժի գումար:
Բացի այդ, թերթը «Չորրորդ իշխանություն» անվամբ ցանկացած տպարանում նորից կարող է տպագրվել միայն վերոնշյալ գումարը վճարելուց հետո: ՀՀ Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանում, սակայն, այլ տպարաններում թերթի տպագրության հարցը չի բողոքարկվում: «Դա բողոքարկման ենթակա չէ»,- նշեց Էդգար Հովհաննիսյանը:
Դատական այսօրվա նիստին, որը նախագահում էր դատավոր Ամրահի Պետրոսյանը, մասնակցությամբ դատավորներ Կարեն Չիլինգարյանի եւ Նարինե Բարսեղյանի, «Գինդ» տպարանից ներկայացուցիչ չէր եկել: Դա հիմք հանդիսացավ, որպեսզի դատարանը նիստը հետաձգի, քանի որ «գործի քննությունը հնարավոր չէ իրականացնել առանց մյուս կողմի ներկայության»: «Դատարանի մոտ կան հարցեր` ուղղված տպարանին»,- հայտարարեց դատավոր Ամրահի Պետրոսյանը:

"Должны назначить новое расследование"
Кассационный суд РА сегодня должен был рассмотреть жалобу агентства "Огостос" газеты "Четвертая власть" против типографии "Гинд".
Как отметил в ходе беседы с журналистами представитель агентства "Огостос" Эдгар Ованнисян, представленная суду жалоба касалась тех доказательств, которые суд общей юрисдикции административных округов Кентрон и Норк-Мараш не изучил объективным и многосторонним образом.
По его словам, пени, представленные им со стороны типографии "Гинд", основаны на безосновательных расчетах.
"Представленная нами суду жалоба обоснована, и она должна быть удовлетворена. Решение о взыскании суммы должно быть отменено и назначено новое расследование, а дело - возвращено в суд общей юрисдикции административных округов Кентрон и Норк-Мараш",- заявил Э. Ованнисян.
Напомним, что решением суда общей юрисдикции административных округов Кентрон и Норк-Мараш Еревана от 16 ноября 2009 года, гражданский иск ООО "Гинд" был удовлетворен частично. Вследствие этого от агентства "Огостос", ответственного газеты "Четвертая власть", должны были взыскать сумму в размере 2 млн. 673 165 драмов. Кроме того, газета, под названием "Четвертая власть", может вновь издаваться в любой типографии лишь после того, как только выплатит указанную сумму.
В Кассационном суде, однако, вопрос об издании газеты в других типографиях обжалованию не подлежит. "Это обжалованию не подлежит",- сказал Э. Ованнисян.
Заметим, что сегодняшнее судебное заседание проходило под председательствованием судьи Амрахи Петросяна и при участии судей Карена Чилингаряна и Нуне Барсегян. Явка представителя типографии "Гинд" не была обеспечена, и это стало основой тому, чтобы суд отложил заседание, поскольку "рассмотрение дела невозможно осуществить без присутствия другой стороны". "У суда есть вопросы к типографии",- заявил судья А. Петросян.