10:37 | Փետրվար 09, 2010 | ՊԱՇՏՈՆԱԿԱՆ
Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունները կարգավորելու մեր նախաձեռնությունը գտնվում է միջազգային հանրության ուշադրության կիզակետում: Պահն իրավամբ պատմական է, եւ դա գիտակցում ենք ոչ միայն մենք, այլեւ ողջ աշխարհը: Երկկողմ հարաբերությունների բարելավման գործում անգնահատելի են տարածաշրջանում ներգրավված տերությունների ջանքերը: Համոզված եմ, որ առանց նրանց միջնորդության դժվար կլիներ առաջընթաց գրանցել: Դրա հետ մեկտեղ կարծում եմ, որ որքան էլ բարեկամ պետությունները շահագրգռված լինեն գործընթացի դրական հանգուցալուծման մեջ, չեն կարող անել այն, ինչ ի զորու են անել մեր երկու ժողովուրդները:
Կարծում եմ կհամաձայնեք, որ հայ եւ թուրք ժողովուրդների` միմյանց հանդեպ ունեցած կարծրատիպը կոտրելու, փոխվստահության մթնոլորտ ձեւավորելու խնդրում հիմնական դերը վերապահված է իշխանություններին: Միայն մեր գործի հանդեպ ունեցած հավատի, վճռականության եւ սկզբունքայնության շնորհիվ մենք կարող ենք հասնել արդյունքի: Այլապես, երբ հակասում են գործն ու խոսքը, դա ծնում է անվստահություն եւ թերահավատություն` գործունեության լայն դաշտ բացելով գործընթացին դեմ ուժերի համար: Մենք պետք է գիտակցենք, որ ժամանակն այս դեպքում ոչ թե նպաստում է գործընթացին, այլ` իմաստազրկում այն:
Եթե մինչ այս պահը մեզ հաջողվել է երկկողմ շփումները բերել այնպիսի մակարդակի, որտեղից շատ ավելի տեսանելի ու շոշափելի է դառնում մեր երկրների միջեւ բնականոն հարաբերությունների կառուցման ապագան, ապա այսօր պահն է հանդես բերելու վճռականություն, կատարելու մեծ քայլ առաջ` ապագա սերունդներին ժառանգելով կայուն ու անվտանգ տարածաշրջան:

11:53 | Февраль 09, 2010 | Официоз
Наша инициатива по урегулированию армяно-турецких отношений находится в центре внимания международного сообщества. Момент воистину исторический, и это осознаем не только мы, но и весь мир. В деле по нормализации двусторонних отношений неоценимы усилия держав, вовлеченных в регион. Убежден, что без их посредничества было бы трудно зафиксировать прогресс. Вместе с тем считаю, что насколько бы дружественные государства ни были заинтересованы в положительной развязке процесса, они не могут сделать то, что способны сделать наши два народа.
Г-н Президент, думаю, что Вы согласитесь, что основная роль в вопросе преодаления стереотипа, формирования взаимного доверия между армянским и турецким народами отведена властям. Лишь благодаря вере, решительности и принципиальности к нашему делу, мы можем достичь результата. Иначе, когда дело и слово противоречат друг другу, это рождает недоверие, открывая широкое поле для сил, выступающих против этого процесса. Мы должны осознать, что время в данном случае не содействует процессу, а лишает его смысла.
Если до сего момента нам удалось довести двусторонние контакты до уровня, откуда лучше видно и ощутимо будущее по созданию регулярных отношений между нашими странами, то сегодня настало время проявить решительность, сделать большой шаг вперед, наследуя будущим поколениям стабильный и безопасный регион.