Զարուհի Բաբայան` վերադարձ ջազին
Երգչուհի Զարուհի Բաբայանը 2010-ին պատրաստվում է ավարտին հասցնել այն բոլոր աշխատանքները, որոնք սկսել էր դեռևս 2009-ից:
«Այս տարի կթողարկվի նոր ձայնասկավառակ,որի ձայնագրություններն արվել են դեռևս 2009-ից: Լինելու է հայկական ռիթմերով, պարային ձայնասկավառակ: Ձայնասկավառակը հիմնականում բաղկացած է լինելու աշխույժ երգերից, դանդաղ երգեր կլինեն միայն երկուսը, որոնց մեկի հեղինակն է Արման Ղազարյանը, մյուսինը Արսեն Գրիգորյանը»,- ասում է երգչուհին:
Ձայնասկավառակի երգերից մեկը առանձնահատուկ նշանակություն ունի Զարուհի Բաբայանի համար: Երգը, որը կոչվում է «Հույս ու սեր», անձնական երջանկության մասին է: «Երգը գրել է Արման Ղազարյանը, իսկ խոսքերի հեղինակը Սրբուհի Ստամբոլցյանն է: Այս երգով ցանկացա պատմել իմ ընտանիքի մասին: Բավականին հետաքրքիր և լուսավոր երգ է ստացվել: Երգը այն մասին է, որ ընտանիքում երբ կա սեր, երբ կան երեխաներ, շատ կարևոր է, որ նրանց ձայները, ճիչերը միշտ լսվեն: Շատ կարևոր է նաև, որ երեխաները մեծանան սիրո մթնոլորտում: Այս երգում ինձ հետ միասին երգել են նաև Նաիրա Գյուրջինյանի «Վաղորդյան կաթիլներ» խմբի երեխաները»,- պատմում է երգչուհին:
Երգչուհին որոշել է տեսահոլովակ նկարահանել այս երգի հիման վրա:
Սակայն Զարուհի Բաբայանի ստեղծագործական աշխատանքները 2010-ում չեն եզրափակվի միայն այսքանով:
«Այս տարի պիտի սկսեմ և ավարտին հասցնեմ իմ հաջորդ նախագիծը, որտեղ լինելու են միայն ջազային ստեղծագործություններ, որովհետև արդեն զգում եմ դրա պահանջը` վերադառնալ սկիզբ, այսինքն նրա, ինչից սկսել եմ: Ասեմ, որ բացի նրանից ,որ այդ աշխատանքները ինձ են հետաքրքիր լինելու, այլ նաև այն հեղինակների համար, ում հետ պիտի աշխատեմ: Միգուցե անակնկալ կլինի, բայց այնպիսի հեղինակների անուններ են լինելու, ովքեր առաջին անգամ են փորձ անելու նման ժանրում ստեղծագործել: Արդեն ունենք պայմանավորվածություն Սիրուշոյի, Արսեն Գրիգորյանի, Արթուր Գրիգորյանի և էլի մի քանիսի հետ, ովքեր պիտի ստեղծագործեն ջազի ժանրում»,- պատմում է երգչուհին:
Նշենք նաև այն, որ երգչուհին 2009-ում ունեցել է իր համար կարևոր ձեռքբերում` բացվել է Զարուհի Բաբայանի երգի ստուդիան, որտեղ դասավանդում է նաև հենց ինքը` երգչուհին:

Певица Заруи Бабаян в этом году планирует завершить все те проекты, которые начала еще в 2009 году.
"В этом году будет выпущен новый диск, запись которого была произведена еще в 2009 году. Это будет диск с танцевальными песнями, с армянскими ритмами. В основном он будет состоять из энергичных песен и только две - медленные, автором одной из которых является Арман Кзарян, а другой - Арсен Григорян",- сказала певица.
Отметим, что одна из песен диска особенно важна для З. Бабаян. В песне, которая называется "Надежда и любовь", рассказывается о личном счастье.
"Музыку к песне написал Арман Казарян, а автор слов - Србуи Стамболцян. Этой песней мне захотелось рассказать о своей семье. Получилась весьма интересная и светлая песня. Она о том, что очень важно, чтобы дети расли в атмосфере любви. В этой песне со мной спели также дети из группы Наиры Гюрджинян",- отметила певица.
Заметим, что к этой песне также решено снять клип. Ондако, на этом твореческие планы З. Бабаян на 2010 год не заканчиваются.
"В этом году мне предстоит начать и довести до конца мой следующий проект, в котором будут только джазовые произведения, поскольку я уже чувствую потребность в этом - вернуться к началу, то есть к тому, с чего начинала. Эти работы будут интересны не только мне, но и авторам, с которыми буду работать. Возможно, это будет сюрпризом, но будут имена таких авторов, которые будут дебютировать в этом жанре. Уже есть договоренности с Сирушо, Арсеном Григоряном, Артуром Григоряном и еще некоторыми, которые выступят в джазовом жанре",- рассказала З. Бабаян.
Добавим, что 2009 год был довольно продуктивным для певицы: важным достижением было открытие музыкальной студии З. Бабаян, в которой преподает также сама певица.